ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 14:34

Erdoğan'dan çarpıcı konuşma

Erdoğandan çarpıcı konuşma

İlki 1995'te yapılan Avrasya İslam Şurası'nın bu yıl sekizincisi yapılan toplantısında Erdoğan İsrail'e fena yüklendi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Avrasya islam Şurası toplantısında konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’ye saldıran İsrail’i terör devleti olmakla suçladı. Dünyanın Gazze’de yaşananlara duyarsız kalmasını eleştiren Erdoğan, “Görüştüğümüz liderlerin yaklaşımı çok enteresan. ‘İsrail savunma hakkını kullanıyor’ diyor. Bu nasıl adalettir? Bu nasıl adil bir yaklaşımdır? Bunu bu şekilde ifade edebilmek mümkün mü?” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 8. Avrasya İslam Şurası Hilton Otel’de başladı. 19-22 Kasım tarihleri arasında yapılacak şuranın açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu başta olmak üzere yabancı ülkelerden çok sayıda temsilci katıldı. Şuranın açılışında sinevizyon gösterisi izletildi. Daha sonra Kur’an-ı Kerim okundu. Kur’an okunmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve yabancı dini liderler birer konuşma yaptı.

Programdaki konuşmasına Besmele ile başlayan Başbakan Erdoğan, katılımcıları selamlayarak, “Hoş geldiniz.” dedi. Konuşmasında Avrasya bölgesindeki sorunlara değinen Erdoğan, “Türkiye olarak biz çatışmaların barışçıl yollardan çözümü için Avrasya bölgesinde yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.
 

BU BİR SAVAŞ

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını da değerlendiren Erdoğan, “Artık buna çatışma demiyorum bu savaş. Saldırılar dördüncü gününde. Bu sabah itibarıyla Gazze’deki son durum sayı ölü sayısı 94 oldu. 700’den fazla yaralı var. Egemen güçler batılı güçler nerede? Hiçbirisi ne yapıyorsun dediği yok ki İsrail olduğu için. Görüştüğümüz liderlerin yaklaşımı çok enteresan. ‘İsrail savunma hakkını kullanıyor’ diyor. Bu nasıl adalettir? Bu nasıl adil bir yaklaşımdır? Bunu bu şekilde ifade edebilmek mümkün mü? Atılması gereken adımlar var. Bu dayanışmadır. Bunun mayasını oluşturacak olanlar sizlersiniz. Din bilginleridir. İslam dünyası köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. İslam’ın barış ve hoşgörüye yönelik temel mesajlarından güç alarak bu fütursuz çabalara karşı öz güvenli fakur bir o kadar kararlı duruş sergilemek durumundayız. Kafkaslar’da o bölgede şehit edilen hocalarımız var. Din bilginlerimiz var ama hala faili meçhul. İsrail’den öldürülen üç kişi için dünya 3 bin kişi diyor. Bütün bunlar karşısında biz başımız öne eğik durmayacağız. Tam aksine dik duracağız. Omurgalı olacağız.” ifadelerini kullandı.

'HALA İSLAM DÜNYASINDA BAYRAMLARIMIZI AYNI GÜNDE YAPAMIYORUZ'

Konuşmasına bir Ayetle devam eden Erdoğan, “Biz yardımın bizimle beraber olduğuna inananlardanız. Bu yardımın yakın olduğunu da biliyoruz. Öyleyse kararlı bir şekilde bu işin üzerine gitmemiz gerekiyor. Şuradan çıkacak ortak kararlar çok önemli. Biz hala İslam dünyasında bayramlarımızı beraber aynı günde yapamıyoruz. Birçok meselede hükümlerde farklı durum var. Niye kaynaklar çeşitlendiriliyor. Öyleyse bizim kaynağımız Kur’an onun yanında Sünnet ortadaysa biz niçin böyle darmadağınık durumdayız? İnsanların savrulmasından öte fikrin savrulması çok tehlikeli, eğer bilgide ilimde bunu toparladığımız zaman sıratı müstakim üzerine oluruz.” diye konuştu.

Konuşmasında İslam’a hakaret içeren filme de atıfta bulunan Erdoğan, “Son dönemlerde İslam’a ve Hazreti Peygamber’e hakaret içeren bir filmin İslam dünyasında yaşanan istenmeyen hadiselerin yaşandığını gördük. Bunlarla mücadelenin yasal olması gerektiğini görmüş olmalıyız. Bu film İslamafobiya’nın oluşmasında yayılmasında ne ilk ne de son olduğunu görüyoruz. İnsanlar tarafından kutsal kabul edilen bir dinin yasal çerçevede korunmasını bir an önce bekliyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler’i de eleştiren Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “BM'ye ne kadar güveniyorsun denildiğinde, güvenmiyorum. Çünkü savaş şartlarının oluşturduğu yapının tezahürüdür. 3 kıtadan sadece malum inanç gruplarının temsil edildiği bir yapı var. Bizim lehimize çıkan bir sonuç var mı? Yok. BM'de halkı Müslüman olan bir ülke bile yok. BM Genel Kurulu kalkıp 5 ülke liderinin dudakları arasında. Biz diyoruz ki, burada daimi ve geçici üye ayırımı olmasın ve her kıtanın her dinin her milletin temsilcisi her yıl dönem başkanları değişsin, müzakere edilsin bu olmadığı sürece bakıyorsunuz Suriye’de insanlar katlediliyor. Peki BM ne yapıyor? Sadece seyrediyor, nasihat ediyor. Netice yok. Bu kurum niye kuruldu? Dünya huzuruna katkı için bunu sağlayamıyorsa neden var?”

Konuşmasının sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından hadis külliyatı hediye edildi. Daha sonra katılımcılarla birlikte Erdoğan fotoğraf çektirdi. Erdoğan buradaki programının ardından Ankara'ya gitmek üzere Hilton Otel'den ayrıldı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER