ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 16:57

Erdoğan uyardı: "Noktayı koyarız!"

Erdoğan uyardı: "Noktayı koyarız!"

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin yıllardır AB kapısında bekletilmesinden duyduğu rahatsızlığı Slovakya’da da ortaya koydu.


Slovak mevkidaşı Robert Fico ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında bir soruya cevap veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “1963’te resmi müracaatımız var. 50 yıl geçti. Biz hâlâ kapıdayız. Bize ‘şunu yapamadınız’ diyemediler. Siz birisine olumsuz cevap vermek istiyorsanız bahaneler uydurabilirsiniz.” dedi.

Kurdun kuzuyu ‘suyu bulandırdın’ bahanesiyle yemesinden bahseden fıkrayı hatırlatan Erdoğan, “Bugüne kadar böyle geldik. Ama tabii ki biz kuzu değiliz. Bunu da görüyorlar. Fakat sabırla devam ediyoruz ve sabırla devam etmeye kararlıyız. Ama bu nereye kadar olur, ayrı bir konu. Tabii bir yerde de biz de artık noktayı koyarız.” diye konuştu.

NABUCCO’DA SORUMLULUK AB’YE AİT

Başbakan Erdoğan, Nabucco projesinde ilerleme kaydedilememesinin sorumluluğunu Avrupa Birliği’ne yükledi. Erdoğan, “Nabucco’da doğalgazın tedariki AB yönetimine ait bir sorundur. Yılda 30 milyar metreküp doğalgaz tedarik etmeleri gerekmektedir. Ama şu anda buna yönelik herhangi bir ciddi gelişme yok.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu konuda Azerbaycan’la yaptıklarını anlatan Erdoğan, “Şu anda biz yeni bir adım daha attık. Bu da TANAP projesidir. Azerbaycan’la birlikte attığımız bu adım parlamentolarımızdan geçmiştir. Öyle zannediyorum ki bu yıl içerisinde de dozerler çalışmaya başlayacaktır.” diye konuştu. Erdoğan, “Bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla ilgili güvenlik noktasındaki müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz.” dedi.

SLOVAKYA’YA İLK BAŞBAKAN ZİYARETİ

Erdoğan, Türkiye’den başbakan seviyesinde Slovakya’ya ilk ziyareti kendisinin gerçekleştirdiğini de belirterek, “İlişkilerimiz kısa sürede çok ciddi gelişmeler kaydetti.” dedi.
AB sürecinde verdikleri destekten dolayı teşekkür Slovakya’ya teşekkür eden Erdoğan, kendisi gibi üç dönemdir iktidarda olan Başbakan Fico’ya da “Başarılarının devamını diliyorum.” temennisinde bulundu.

İki ülke arasında ekonomik alandaki gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Erdoğan, “Ticaret hacmimiz 1,5 milyar doları aşmış vaziyette. 2013’te Türkiye’ye gelen Slovak turist sayısı 100 binin üzerinde.” dedi ve Slovak halkına teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, nükleer enerji araştırma konusunda müşterek çalışmaya olumlu baktıklarını; Slovakya ile Türkiye arasında merkezi İstanbul’da olacak bir bilim merkezi de kurulabileceğini ifade etti.

Fenerbahçe gibi takımlarda oynayan Stoch gibi milli futbolcular ile kış sporları dalında Slovakyalı 15 sporcunun Türkiye’de bir anlamda elçilik vazifesi de gördüğünü sözlerine ekledi.

İki başbakanın konuşmaları önce İngilizceye daha sonra Slovakça ve Türkçeye çevrildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER