ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:45

"Erdoğan, tüm vatandaşların lideri"


Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Erdoğan'ın Taksim Dayanışma Platformu ile yapacağı görüşmede tüm vatandaşların lideri olduğunu gösterebileceğini söyledi.

AP'de düzenlenen ve Türkiye'deki son olayların ele alındığı toplantıda konuşan Ria Oomen-Ruijten, barışçıl başlayan ama şiddete dönüşen gösterilerden yansıyan görüntülerin tüm dünyayı etkilediğine dikkat çekti. Oomen-Ruijten, "Bu parlamentoda her zaman Türkiye'nin temel özgürlükleri garanti altına almak için reformlar yapması gerektiğinin altını çizdik. Bu haklara protesto da dahildir." dedi.

Ria Oomen-Ruijten, şöyle devam etti: "Erdoğan'ın açıklamalarında kullandığı dil ve kendisine oy vermeyenleri yönetme biçimi daha hassas olsaydı o zaman bunlar yaşanmazdı. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'demokrasi sadece seçim demek değildir' sözüne tamamıyla katılıyorum. Çoğunluk her zaman azınlığın pozisyonunu dikkate almalıdır. Bugün Bay Erdoğan, Taksim Platformu ile görüşüyor. Bu fırsatı kendisini tüm vatandaşların lideri olarak sunacak şekilde kullanacağını umuyorum."

"Canlı bir demokrasi aynı zamanda rekabetçi ve yapıcı muhalefete ihtiyaç duyar." diyen AP milletvekili, bu konunun muhalefet için de sınav niteliği taşıdığını dile getirdi. Ria Oomen-Ruijten, sözlerine şu ifadelerle son verdi: "Bu parlamento her zaman Türkiye'de basın özgürlüğünü eleştirmiştir. Geçtiğimiz iki haftanın bu endişeleri haklı çıkardığını gördük. Son olayların ne kadar yıkıcı da olsa Türkiye için bir dönüm noktası işlevi göreceğini umuyorum." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER