ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 18:21

Erdoğan: "Suriye’deki akan kanın durmalıdır"


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kameraların karşısına geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Temennimiz Suriye’de yaşanan çatışmaların son bulması ve akan kanın durmasıdır.” dedi. Erdoğan, Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınmasının bölge ülkeleri için hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya gelen Putin ve Erdoğan, bu görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Erdoğan, her iki ülke arasında ekonomik olarak güçlü bir işbirliği olduğuna dikkat çekti.

Türkiye ile Rusya arasındaki üst düzey işbirliği konseyi toplantısının ilk olarak 2010 yılında gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, “Konseyin üçüncü toplantısına başkanlık ettik. Bu toplantılar hiç kuşkusuz çok boyutlu bir ortaklığın nişanesidir. Enerji alanında birlikte yürüttüğümüz projelerden ikili ilişkilere kadar birçok konuyu ele alma fırsatı bulduk. Geçmişe baktığımızda aramızdaki ticari ilişkilerin 7 kat arttığını görüyoruz. Rusya Federasyonu Türkiye’nin ikinci en büyük ticari ortağı konumundadır. Bu yıl itibarıyla 24 buçuk milyar dolara ticaret hacmimiz var.” ifadelerini kullandı.

Türk girişimcilerin Rusya’da 10 milyar doları aşan yatırım gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan, “Bunun ileri ki dönemlerde artacağına eminim. İnşaat şirketlerimiz bugüne dek hayata geçirdikleri bin 400 proje ile Rusya piyasasının tam güvenini kazanmış durumdalar. Akkuyu nükleer güç santrali en büyük yatırım olacak. Akkuyu nükleer santralleri ile ilgili çalışmaları yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri de görüşmeler sırasında ele aldıklarını belirten Erdoğan, “Filistin’in Birleşmiş Milletler’de gözlemci üye statüsü ile tanınması konusunda Rusya Federasyonu’nun verdiği katkıya teşekkür ettiğimi ifade ediyorum. Suriye konusunda ise bizim temennimiz Suriye’de sürmekte çatışmanın ve akan kanın durmasıdır. Dışişleri bakanlarımız yoğun bir şekilde bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınması kuşku yok ki hem o ülke hem bölge için hayati bir öneme sahiptir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER