ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 23:50

Erdoğan: "Rusya ve Körfez ülkelerini ziyaret edeceğim"

Erdoğan: "Rusya ve Körfez ülkelerini ziyaret edeceğim"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa sürede netice alınabilecekse Cenevre sürecine destek verebileceklerini söyledi.

ABD ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, Suriye krizinin çözümü konusunda, BM daimi üyelerinin sürece katkı vermelerini sağlayabilecek bir adımın atılabilmesi için Rusya ve Çin’in içinde olduğu bir süreç olarak Cenevre sürecini biraz daha ilerletme düşüncesinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Şu anda eğer bu çok uzamayacaksa kısa bir sürede netice alınabilecekse yani bu sürece yönelik Türkiye olarak bizim de desteğimiz şüphesiz ki olabilir. Bunu bir yaklaşım olarak ortaya koyduk. Çünkü bunun uzaması halinde sadece Esed, arzu ettiği zaman kazanma politikasını başarmış olur. Ama bizim tabi buradaki politikamız Esed’e zaman kazandırma değil buradaki ölümlerin azalamasıdır ve Suriye’de halkın iradesinin bir an önce tecelli etmesini sağlamaktır."

ABD dönüşü Rusya ve Körfez ülkelerini ziyaret planladığını ifade eden Erdoğan, "Buralarda da oluşan şu havayı kendileriyle değerlendirelim istiyorum. Dışişleri bakanım da zaten bu süreçte o da diğer ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşüyor aynı şekilde istihbarat müsteşarım gene bu görüşmeleri devam ettiriyor. Biz yoğun trafiği burada sürdüreceğiz." dedi.

Suriye'de uçak ve füzelerle saldırılar düzenlendiği ve kimyasal silahlar kullanıldığı iddiasının belgeli olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu belgelerin NATO ve birçok kaynakta mevcut olduğunu aktardı. Erdoğan, bu sürecin gerek BM'de gerek uluslararası kamuoyunda herkesin kabul edilebileceği bir noktaya getirilmesi için yürütülen kamu diplomasisini sürdürerek bir netice alacaklarına inandığını kaydetti.

Erdoğan, "Türkiye’nin beklentileri karşılanarak dönüyor musunuz?" sorusuna ise "Daha farklı bir gelişmeler var tabii." cevabını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER