ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 21:23

Erdoğan, Hollande ile görüştü

Erdoğan, Hollande ile görüştü

Elysee Sarayı'nda gerçekleştirilen görüşme yaklaşık bir saat sürerken görüşmede iki liderin, Türkiye-Fransa arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra uluslararası sorunlar hakkında da görüş alışverinde bulundukları belirtildi.


Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Fransa'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Paris'teki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı François Hollande'la görüştü.

Başbakanlık kaynaklarından alınılan bilgiye göre görüşmede, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine değinen iki lider, ticaret hacminin daha da artırılması için gayret gösterme konusunda mutabık kaldılar. Ayrıca, Türkiye'nin AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak, yeni fasılların açılmasının da önemine değinilirken, Başbakan Erdoğan'ın bu çerçevede 2014'ün Türkiye açısından yeni bir AB yılı olmasına büyük önem verdiklerini ifade ettiği öğrenildi. Görüşmede, Fransa-Türkiye arasında 1952'de imzalanan kültür anlaşmasının güncellenmesi gerektiği de belirtildi.

Erdoğan ve Hollande, nükleer enerji ve savunma sanayii konularında iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılması ve hızlandırılması gerektiğine de işaret ettiler. Avrupa enerji güvenliği, bu konuda Türkiye'nin oynayabileceği rol ve TANAP projesi de, görüşmede masaya yatırılan konular arasında yer aldı. Terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliğinin önemine dikkati çeken iki liderin, bu husustaki iki ülke arasındaki işbirliğinin ve koordinasyonun daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İki lider, Irak ve Suriye'deki son gelişmelerin yanı sıra Kırım meselesi de dahil olmak üzere Ukrayna hakkında görüş teatisinde bulundular. Görüşmede, Karabağ sorununa çözüm bulmaya yönelik çabalara da değinildiği bildirildi.

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genel Başkan Danışmanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ve Bşb Müsteşar Yardımcısı'nın da hazır bulunduğu görüşmede, Fransız tarafının katılımcıları arasında Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransa'nın Ankara Büükelçisi Laurent Bili, Cumhurbaşkanı Kurmay Başkanı General Benoit Puga'nın da yer aldığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER