ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 07:07

Erdoğan: "Esed sarin gazı kullanıyor"

Erdoğan: "Esed sarin gazı kullanıyor"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esed rejimine ilişkin, "Şu ana kadar 283 füze attılar, bu NATO kayıtlarında mevcut. Ayrıca sarin denilen bir kimyasal silahı da kullanıyorlar. Ölü sayısı 100 bine doğru gidiyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, SETA tarafından Washington'da Mayflower Otel'de düzenlenen konferansta '21. Yüzyılda Küresel Düzen ve Adalet' başlıklı sunumun ardından kendisine sorulan soruları cevapladı. Suriye’de Esed rejiminin hakim olmadığını belirten Erdoğan, "Hakimiyet aslında muhalif güçlerdedir. Rejimin hakimiyeti şuradan geliyor, elinde kullanmış olduğu füzeleri var. Tabii ki uçaklarla bombardıman yapıyor, tanklarla toplarla da halkının üzerine gidiyor. Artık 100 bine doğru ölüm sayısı gidiyor. Ama kara hakimiyetindeki muhaliflerin durumu farklı. Şu ana kadar 283 füze attılar bu NATO kayıtlarında mevcuttur. Ayrıca sarin denilen bir kimyasal silahı da kullanıyorlar. Bütün bunların yanında bunlara rağmen fedayı can eden bir Suriye halkı var. Biz tabii Suriye’de rejimin karşısındayız. Suriye halkının yanındayız. Onlarla bu mücadeleyi sürdüyoruz ve bu mücadelede sağolsun destek veren ülkeler var. Bu destek bundan sonraki süreçte daha artarak sürecektir" diye konuştu.

300 bine yakın mülteciye yardım ettiklerini hatırlatan Erdoğan, "Şu ana kadar bizim Türkiye olarak 300 bine yakın mülteciye verdiğimiz hizmet insani noktada gıdaydı, ilaçtı, kalma ve barınma yerleriydi, hastane hizmetleriydi. Bütün hastanelerimizden yararlılar tabii en geniş manada istifade ediyorlar. Öncelikle hamdolsun tek de değiliz. Sağolsun bazı ülkeler bu konuda bize desteklerini veriyorlar. Tabii arzumuz çok daha geniş kapsamlı olarak çok daha fazla sayıda ülkenin bu iş içerisinde yer almasıdır" şeklinde konuştu.

"RUSYA VE ÇİN'İN DAHİL OLMASI SÜRECİ HIZLANDIRACAK"

Esed'siz çözüm önerilerine değinen Başbakan Erdoğan, "Burada ikinci Cenevre süreci diye ifade edebileceğimiz süreç var ki bu sürece Rusya’yı ve Çin’i dahil edebilme sürecidir. Temennim odur ki Rusya ve Çin bu sürece dahil edilebilirse o zaman daimi üyelerin bütünü de burayla ilgili alınabilecek bir kararı çok daha rahat alabileceklerdir. Alınabilecek buradaki böyle bir karar, süreci çok daha hızlandıracaktır. Çünkü bu süreçte aslında hepsi de Esedsiz bir geçiş sürecinden bahsediyorlar. Sayın Putin’in İstanbul’da bana şu ifadesi var, basın toplantısında bizzat söyledi. ‘Ben Esed’in avukatı değilim, Suriye’nin avukatı değilim, olanlardan memnun da değilim' dedi. Şimdi ben o zaman sayın Putin’den başka şeyler bekliyorum. Madem memnun değilsek o müvekkili bırakmak lazım" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Atılması gereken adım ne ise bu adımın atılması gerekir. Bunları bu seyahatten sonra süratle, hemen provamızı yapacağız, takvimimizi yapacağız. Başta Rusya olmak üzere bölgeyi süratle dolaşmak suretiyle ne gibi adımlar atabiliriz, bunların inşallah planlamasını yapıp adımları atacağız. Suudi Arabistan’dı, Katar’dı, Körfez ülkelerinin tamamıydı, bunlarla görüşmek suretiyle bu sürece çok daha etkin bir şekilde devam etmemizin gereğine inanıyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER