ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 18:35

Erdoğan: ‘Araplarla ne işiniz var?’ diyenler hep oradaydı

Erdoğan: Araplarla ne işiniz var? diyenler hep oradaydı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ticaret ortaklarını çeşitlendirdikleri için kendilerini eleştiren ülkelerin asıl derdinin pastayı paylaşmamak olduğunu söyledi.

Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda konuşan Erdoğan, Türkiye’nin yeni ihraç pazarları keşfetmesi konusundaki tecrübelerini Macar işadamlarıyla paylaştı. Macaristan’ın da Doğu’ya açılım stratejisine sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunu eleştirebilirler.Kafanıza hiç takmayın. Bizi de çok eleştirdiler. ‘Araplarla ne işiniz var, Körfez’le en işiniz var’ dediler. Bize bunu diyenler Araplara her türlü yatırımı yaptılar. Her türlü mallarını ihraç ettiler. Oraların altyapı, üstyapısıyla onlar ilgilendiler. Bize bunu tavsiye edenlerin orada ne işi vardı? Fransa da orada, İngiltere de orada, Amerika da orada; hepsi orada. Biz oraya gidince niye rahatsız oluyorsunuz? Ha, pastaya ortak çıktığından rahatsız oluyorlar. Sıkıntı orada.”

Macaristan’ı her zaman yakın bir dost olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, “Hunlar üzerinden gelen aile birliğini bilim adamları net olarak ortaya koyuyor.” dedi.

Macaristan’la yenilenebilir enerji ve nükleer enerjide işbirliği yapabileceklerini ifade eden Erdoğan “Macaristan’ın sağladığı lojistik avantajların, Türk ihraç ürünlerinin Avrupa’ya ulaştırılmasında önemli bir potansiyel taşıdığı inancındayız. Macaristan’da depolanacak Türk menşeli ürünler, 24 saatten kısa bir süre içerisinde Avrupa’nın her köşesine dağıtılabilir.” diye devam etti.

Forumda konuşan Macaristan Başbakanı Victor Orban ise Türkiye’nin ekonomi politikalarını kendilerine örnek aldıklarını dile getirdi. Orban, Türk işadamlarının Macaristan üzerinden Orta Avrupa’ya açılabileceğini vurguladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER