ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:38

Ercan Havalimanı, Rum Havayolu Şirketi'ne darbe vuruyor


Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan bir haberde, Ercan Havaalanı’nın havacılık sektörünü büyük ölçüde olumsuz etkilediği, gittikçe artan yolcu trafiğinin havayolları şirketlerine ölümcül darbe vurduğu bildirildi.

Rum tarafından yolcuların Ercan Havaalanı’ndan kalkış yapan havayolu şirketlerini tercih ettiğinin belirtildiği haberde, yurtdışından önemli sayıda turistin de vergilerin düşük olması sebebiyle aynı havalimanını tercih ettiği aktarıldı. Hem Güney Kıbrıs'tan yurtdışına uçanların hem de yurtdışından adaya gelen turistlerin Ercan Havaalanı'nı tercih etmesi sebebiyle Rum Havayolları Şirketi’nin ciddi gelir kaybına uğradığı ifade edildi.

Rum Havaalanları İşletmesi, 'Hermes Airports' verilerine dayanarak 2012’de Ercan üzerinden uçan yolcu sayısının 2,6 milyon, Larnaka’dan uçan kişi sayısının ise 5,1 milyon olduğunu açıkladı.

Veriler doğrultusunda bu yılın ilk 4 ayında Ercan üzerinden 821 bin, 2012’nin aynı döneminde de 790 bin 472 kişinin seyahat ettiğine işaret edilirken, Larnaka Havaalanı’ndan bu yılın ilk dört ayında seyahat edenlerin 866 bin 377 ve 2012’nin aynı döneminde 1 milyon 63 bin 173 olduğu bildirildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER