ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 13:43

Erbil'de sahte Türk pasaportları yakalandı


 Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil Uluslararası Havaalanı'nda son bir yılda yapılan incelemelerde 168 sahte pasaport ele geçirildi. Yakalanan sahte pasaportların 11'nin Türk pasaportu olduğu belirtildi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanlığı'na bağlı İkamet ve Pasaport Genel Müdürlüğü 2012 yılında Erbil Uluslararası Havaalanı'ndan sahte pasaportla ya da vizesiz giriş yapmak isteyen 229 yolcunun tespit edildiğini açıkladı.

Pasaport Genel Müdürlüğü'nden Komiser Şıwan Arab Sadık, "86 Irak, 42 Avrupa, 28 Nepal ve Hindistan, 11 Türk, 1 Suriye pasaportu olmak üzere 168 sahte pasaport yakalanmıştır. Ayrıca 18 adet sahte Irak vizesi ile giriş yapmak isteyenlerin pasaportlarına el konularak yasal işlemler başlatıldı." dedi.

Komiser Şıwan Arab Sadık, ekonomisinin gelişmesi ve güvenli olması açısından yurt dışından çok sayıda yabancı uyruklu şahsın çalışmak veya iş kurmak için Erbil'e geldiğini belirtti.

Sadık, vatandaşların sahte vize yöntemine başvurmaması yönünde uyarıda bulunarak, "Sıkı güvenlik noktalarımız var. Özel eğitim görmüş çok deneyimli polis arkadaşlarımız şu an görevlerini iyi bir şekilde yapmaya çalışıyor. Sahte olan vize ve pasaportları çok kolay tespit edebilirler. Vize almak istiyorsanız konsolosluklara müracaat edin." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER