ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 18:14

Erbil, Mevlid Kandili için süslendi


 Irak'ın kuzeyindeki Erbil’de Mevlid Kandili'nde şehri süsleme geleneği, asırlardır devam ettiriliyor. Mevlid Kandili'nde her sene şehirde sokaklar, çeşitli dini sembolleri içeren yazılar, balonlar ve Kabe’nin resmileriyle süsleniyor. Şehirde pazardaki esnaf dükkanının içini ve önünü süslerken, halk ise balkonlarına çeşitli balonlarla ve dini içerikli yazılar asıyor. Başta tarihi Erbil Kalesi olmak üzere şehrin her yerine Hz. Muhammed’i (s.v.a) öven yazılar asılıyor.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı( Cihan)’na konuşan Ahmet Abbasi adlı Suriyeli "Böyle bir günde çok çok sevinçliyiz. Bu yıl kandilimizi Erbil'de kutluyoruz. Gönül isterdi ki kendi ülkemizde kutlayalım. Ama kutlayamadık” dedi.

Ziyad Ali adındaki esnaf ise " Her yıl kandilde dükkanımızı süslüyoruz. Hazırlıklarımız bitti ve çok güzel oldu. Bu kutlu günde çok sevinçliyiz."

Bryar Cewher isimli Erbil’li ise, " Herkesin Mevlid Kandili’ne önem vermesi gerekiyor. Nasıl yılbaşına ve diğer günlere önem veriliyorsa, bu güne de önem vermeliyiz."

Erbil Valiliği ile belediye ortaklaşa tarihi Erbil Kalesi’ne "Sen yüce bir ahlaka sahipsin" ve "Peygamberimiz’in(s.a.v) doğum günü bütün Müslümanlara kutlu olsun" yazıları astırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER