ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 08:57

En gerçekçi oyun için tüm ‘dünyayı’ model alacaklar

En gerçekçi oyun için tüm dünyayı model alacaklar


Bilgisayar oyunu tutkunlarının en büyük hayali gerçekleşmek üzere. Sektörün iki tecrübeli ismi, insansız hava araçları kullanarak tüm dünyayı yeniden haritalandırmayı ve yeryüzünün gerçek modelini oyun alanı yapmayı planlıyor.

‘ReROLL’ adı verilen projeyi, Fransız video oyun geliştiricisi ve yayıncısı Ubisoft’un iki eski çalışanı Louis Pierre - Pharand ve Julien Cuny hayata geçirmeye hazırlanıyor. Hedeflerini gerçekleştirmek için Pixyul adında bir şirket kuran ikili, zamanla bütün ülkelerin, şehirlerin ve yer şekillerinin gerçek 3 boyutlu modellerini ‘hayatta kalma” (survival) temalı bir oyunda kullanacak.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARIYLA HARİTALANDIRMA

Pharand ve Cuny, “çılgın” hayallerini gerçekleştirmek için havaya fırlatıldığında kendi kendine haritalandırma yapabilen ‘ebee’ adlı profesyonellere yönelik insansız mini hava taşıtları kullanacak. Binlerce fotoğraf çekip tüm yeryüzünü tarayarak 3 boyutlu modellemeler çıkarmayı planlayan ekip, dünyaya bağlı olarak oluşturmayı düşündükleri bu sistemde 24 saatlik döngülere ve gerçek hava olaylarına da yer verecek.

Örneğin Toronto kentindeki bir görevi oynayan oyuncular, sanal dünyalarındaki gerçek cadde ve sokaklarda, gerçek zaman diliminde, gerçek mevsimde ve gerçek hava koşullarında mücadele edecek. Oyuncular bütün dünyayı kullanarak daha önce hiç olmadığı kadar özgürce hareket edebilecek.

İLK HARİTA 2015’TE GELİYOR

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Louis Pierre - Pharand, “Oyuncular beslenmeye, dinlenmeye, egzersiz yapmaya, öğrenmeye ve en önemlisi hayatta kalmaya çalışacaklar" dedi. Julien Cuny de, oyundaki bütün karakterlerin sınırlar olmadan gerçek zaman ve harita koşullarıyla aktif bir etkileşimde olacaklarını vurguladı.

Proje aşamasında olan ReROLL’un 2015 yılı içerisinde oyunculara sunulması bekleniyor. İlk başlarda tüm dünya haritası oyunda yer almayacak. Dünyanın küçük bir bölümü bulunacak ve daha sonra bu harita yavaş yavaş büyütülecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER