ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 16:35

En büyük mertebe Gama ışınına ait

En büyük mertebe Gama ışınına ait


Adıyaman Üniversitesi'nde ‘Gama Işın Patlamalarının Zamansal ve Tayfsal Özellikleri’ konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa katılan ABD George Washington Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kalvir Dhuga, "Gama ışını patlamaları, evrenin dört bir tarafında görülebilen ve evrenin oluşumuna neden olan Büyük Patlama’dan sonra en yüksek mertebede enerji içeren olaylar." dedi.

Prof. Kalvir Dhuga, konferansından önce Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret ederek, Adıyaman’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Rektör Prof. Gönüllü ise vereceği konferans ve ziyareti için Prof. Dhuga’ya teşekkür ederek, hediye takdim etti. Eğitim Fakültesi Mustafa Vehbi Koç Salonu'nda düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Ekmekçi, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Topaksu, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Gama ışın patlamalarının milyarlarca ışık yılı mesafedeki galaksilerde meydana geldiğini belirten Prof. Dhuga, bu durumun ise patlamaların evrenin genç yıllarında oluştuğunu gösterdiğini söyledi. Patlamanın çok uzaklarda oluşması nedeniyle sinyallerinin dünyaya yeni ulaştığını ve herhangi bir tehdit oluşturmadığını anlatan Dhuga, gama ışını patlamalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

 "Bunlar, çok yüksek enerjili patlamalar. Gama ışını patlamasının ardından görülen ışımalar, genelde bir anda belirir ve kısa süre içinde yok olur. Gama ışını patlamaları, evrenin dört bir tarafında görülebilen ve evrenin oluşumuna neden olan Büyük Patlama’dan sonra en yüksek mertebede enerji içeren olaylar. Patlama, gama ışını öncü ışıması ile kendini belli eder. Sonrasında, uzayın aynı bölgesinden daha uzun dalga boylarında (X-ışını, görünen, radyo) ardıl ışımalar gözlenebilir. Görünen dalga boylarındaki ardıl ışımanın şiddeti genellikle zamanla azalarak gözlenebilirlik sınırı altına iner."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER