ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 16:39

Elif Şafak'tan Fazıl Say kararını yorumu


 Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezası almasıyla ilgili olarak, “Ben kuşkusuz hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla ve yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir.” dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ‘Londra Kitap Fuarı’nın açılışına katılan Ömer Çelik burada gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevapladı.

Fazıl Say'ın hapis cezasına ilişkin bir soru üzerine Çelik, Türkiye’nin gerçekleştirdiği özgürlük alanının her geçen gün büyüdüğüne ve 4. yargı paketiyle ifade hürriyetinin önündeki engellerin biraz daha kaldırıldığını söyledi. Şahsen hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemediğini vurgulayan Bakan Çelik, “Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla muhatap olmasını, yargı kararlarıyla muhatap olması, doğrusu bu benim temenni etmediğim bir şeydir. Fakat nihayetinde yargı karşısında sanatçı, kültür adamı, sıradan vatandaş, politikacı hepimiz eşit durumdayız. Ortaya çıkan sonuç nihayetinde bir yargı kararıdır. O sebeple söyleyebileceğim fazla bir şey yok.” diye konuştu.

Fazıl Say’a verilen 10 aylık ceza süresi konusunda ise Çelik, “Bu hukukçuların değerlendirmesi gereken bir mesele. Ben hiçbir vatandaşımızın, sanatçıların, kültür adamlarının özellikle; politikacıların, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ifade özgürlüğüyle ilgili bir sorun yaşamasını istemem. Yargı kararları ve süreçleriyle muhatap olmasını istemem. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır ve şu aşamada yapacağım değerlendirme bununla sınırlı.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

ELİF ŞAFAK: ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ YAŞAMALIYIZ

Londra Kitap Fuarı’na katılan yazar Elif Şafak da Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Baktığımızda pozitif birçok şey var ve şu anki yaşanan barış sürecini çok önemsiyorum ve olumlu buluyorum. Lakin bugün öğrendik ki Fazıl Say’a 10 ay hapis cezası verildi. Sonuçta bir tweet’den veya kelimelerinden dolayı hiçbir sanatçı, edebiyatçı veya vatandaşın yargılanmasını benim gönlüm kabul etmiyor.” dedi.

Bazı alanlarda eksikliklerin olduğunu ve bunların da konuşulması gerektiğini vurgulayan Şafak sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokrasiye gerçekten inanıyorsak benim gibi hayata bakmayanlara, farklı düşünenlere de eşit gözle bakmalıyız. Anlaşmak zorunda değiliz kimseyle. Önemli olan itelememek, ötelememek, ötekileştirmemek..!”

Daha iyi ve özgürlükçü yeni bir Anayasa ile bu konularda yol kat edilebileceğine dikkat çeken Elif Şafak, “Ama öncelikle kendi zihniyetlerimizde bir dönüşüm yaşamamız gerekiyor. Ancak böylelikle hakiki anlamda çok sesli demokratik bir toplum olabiliriz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER