ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 23:45

El Kaide üyesi Ammar müebbet hapis


Cezayir'de, 2003'te 15 kişilik Avrupalı turist grubu kaçıran El Kaide üyesi Garbiye Ammar müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza Mahkemesi, Şubat 2003'te çölde 15 Avrupalı turisti kaçırma operasyonuna karıştığı tespit edilen Ammar'a müebbet hapis ve 13 bin dolar para cezası verdi.

Aynı suçtan yargılanan Mali uyruklu Yusuf bin Muhammed'in ise bu suçtan beraat ettiği, silah kaçakçılığından ise 7 yıl hapisle cezalandırıldığı kaydedildi.

Gerekçeli kararda, adam kaçırmanın ülkenin güvenliğine, ekonomik çıkarlarına zarar veren ciddi bir durum olduğu belirtildi.

Sonraları adını İslami Mağrip El Kaide (İMEK) örgütü olarak değiştiren Selefi Davet ve Savaş Cemaati, 2003'te 10'u Alman, 4'ü İsviçreli ve 1'i Hollanda vatandaşı 15 kişiyi kaçırmış ve 3 ay sonra 5 milyon avro fidye karşılığında serbest bırakmıştı. Kaçırma olayına katılan Garbiye Ammar 2004 yılında Çad tarafından yakalanmış, sorgu esnasında eylemleri itiraf etmişti. Ammar, Cezayir'in talebi üzerine 2010 yılında bu ülkenin makamlarına teslim edilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER