ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 17:28

Ege'de İsrail destekli doğalgaz tehlikesi


Yunanistan ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, "Yunanistan'ın toplumun faydasına olacak şekilde Münhasır Ekonomik Bölge'yi (MEB) belirleyerek değerlendirmesinin egemenlik hakları olduğunu" söyledi. Bugün Atina'dan MEB konusunda art arda açıklamalar geldi.

Yunanistan ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, iktidar olmaları durumunda Ege konusunda beklentilerin aksine geleneksel dış politikayı sürdüreceklerine dair net mesajlar verdi. ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında bir açıklama yapan Çipras, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunu değerlendirdi. "Yunanistan'ın toplumun faydasına olacak şekilde MEB'i belirleyerek değerlendirmesinin egemenlik hakları olduğunu" öne süren Çipras, "Uluslararası hukuk çerçevesinde Yunanistan hiç kimse ile MEB hakkı konusunda müzakere yapmamalı ve yapmayacaktır." görüşünü ileri sürdü. Radikal Sol İttifak lideri Çipras, "bu haklarının ABD tarafından da desteklenmesi" gerektiğini savundu.

SYRİZA, Türkiye ile Yunanistan arasında en temel Ege sorunu arasında bulunan karasuların 12 mile genişletilmesi çabasından da geri adım atılmamasını savunuyor.

SAVUNMA BAKANI: MEB İLANI SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ

Öte yandan Yunan Savunma Bakanı Panos Panayotopoulos da MEB konusunda bugün yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın hiç kimseye en küçük bir egemenlik hakkını reddetme fırsatı vermeyeceğini söyledi. Güney Kıbrıs ve İsrail'in de katıldığı enerji güvenliği toplantısında konuşan Panayotopoulos, Yeni Demokrasi Partisi lideri Başbakan Antonis Samaras'ın genel seçimlerde vaat ettiği MEB'in ilan edilmesi konusunda verdiği sözü tutacağını öne sürdü. Savunma Bakanı, bunun ne zaman ve hangi şartlarda yapılacağına ilişkin kararın Samaras tarafından belirleneceğini söyledi.

Toplantıya katılan İsral'in Atina Büyükelçisi Arie Mekel, İsrailli uzmanların Yunanistan'da sadece Girit etrafında değil çok daha kuzeyde (Ege) büyük miktarda doğalgaz olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Büyükelçi, Yunanistan-İsrail ve Güney Kıbrıs'ın işbirliği yapabileceklerini ve bu anlamda da Ortadoğu'dan Avrupa'ya gaz taşınmasında Yunanistan'ın bir geçiş noktası olabileceğini söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ: MEB İLANI ŞİMDİLİK GÜNDEMDE YOK

Dışişeri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, bugün gerçekleşen basını bilgilendirme toplantısında, MEB konusundaki bir soruyu cevapladı. MEB konusunda Yunanistan'ın planlama ve stratejisi temelinde hareket ettiğini söyleyen Delavekuras, şu an için MEB'in ilan edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. İstikşafi görüşmeler konusunda ise her şeyin normal seyrinde gittiğini bir sonraki toplantının zamanında ilan edileceğini söyledi.

"KONSEY TOPLANTISI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Cihan Haber Ajansı (CİHAN) muhabirinin Ankara'da yapılması beklenen Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısının ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin sorusu üzerine Dışişleri Bakanı Delavekuras, Yunanistan ve Türkiye'nin önümüzdeki dönemde gerçekleşmesi için en uygun zaman tespiti için diplomatik iletişim halinde olduklarını söyledi. Delavekuras, "Yunanistan ve Türkiye arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi, iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve ortak işbirliği alanlarını halkların yararına kullanabilmeyi başarmak için çok önemli kurumsal bir alettir." değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER