ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 19:02

Economist dergisi Merkel'i destekliyor


Ünlü İngiliz dergisi Economist Alman seçmene Angela Merkel’i seçmelerini tavsiye etti. Dergi, Avrupa’nın ve Almanya’nın geleceği için Merkel’in daha akıllıca bir tercih olacağını iddia etti.

Alman medyasında doğrudan siyasi parti ve liderlere destek yazılarına çok yer verilmezken İngiliz ekonomi dergisi “The Economist” Merkel’e destek çağrısı yaptı. Anglo-Sakson kültürünün bir parçası olarak Amerika ve İngiltere’de medya kuruluşları, okuyucularına parti ve aday tavsiyesinde bulunabiliyor.

The Economist dergisi de Almanya seçmenine “Merkel’i seçin” tavsiyesinde bulundu. Merkel’i “Anne” olarak nitelendiren İngiliz gazete “Anneye sahip çıkın” nitelemesi yaptı. “Biz Bayan Merkel’in sizin ülkenizi yönetecek ve Avrupa’nın başarısı için en iyi tercih olduğunu düşünüyoruz." diyen The Economist, Hür Demokrat Parti (FDP) ile Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratların (CDU) yeniden başlangıç yapması gerektiği ve anamuhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile CDU’nun oluşturacağı büyük koalisyona karşı olduğunu yazdı. Kapağını “Her şeyin etrafında döndüğü kadın” başlığı ile Merkel’e ayıran İngiliz dergi, Avrupa Birliği’nin ayakta kalması için Merkel hükümetinin devam etmesinin önemine değindi.

Öte yandan federal seçime on gün kala CDU-FDP ve muhalefet partilerinin hükümet kuracak çoğunluğu elde edemedikleri görülüyor.

ARD’nin Dimap’a yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre CDU-FDP’nin oy oranı yüzde 45 gözükürken, SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin oy oranı yüzde 46’ya ulaşmış durumda. Federal Parlamento’nun dışında kalacağı konuşulan FDP’nin yüzde 5 barajını aşması bekleniyor. Araştırmaya katılanların yüzde 53’ünün federal hükümetin çalışmalarından az mutlu olduklarını ya da hiç mutlu olmadıklarını beyan etmeleri dikkat çekiyor.

Ankette SPD’nin oyu yüzde 28, Yeşiller’in oyu yüzde 10 ve Sol Parti’nin oyu yüzde 8 olarak belirlendi. Korsanlar ve Almanya için Alternatif partilerinin oy oranlarının yüzde 2,5 olduğu kaydedildi. Buna karşılık başbakanı doğrudan halk seçmesi durumunda seçmenlerin yüzde 48’i Merkel’i seçeceklerini ifade ederken, Steinbrück’ü tercih edeceklerin oranı yüzde 32’de kaldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER