ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 18:35

Ece bebek 35 gün sonra ailesine teslim edildi

Ece bebek 35 gün sonra ailesine teslim edildi


Almanya'da Gençlik Dairesi'nin el koyduğu ve 35 gündür Alman bakıcı ailede bulunan altı aylık Ece ailesine teslim edildi. Mahkemenin sağduyulu yaklaşımına teşekkür eden Ferhat ve Yasemin Kışla, kendilerini bu süreçte yalnız bırakmayan sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlara teşekkür etti.

Ferhat ve Yasemin Kışla çiftinin altı aylık çocukları Ece’ye olan hasretleri bitti. Gelsenkirchen-Buer Aile Mahkemesi’nin "Ece acilen ailesine geri verilmelidir." kararı sonrası Gelsenkirchen Gençlik Dairesi (Jugendamt) Ece bebeği bugün ailesine teslim etti. 35 gündür ailesinden uzak Alman bakıcı ailede bulunan Ece, ikizi Ege ve ablası 4 yasındaki Ela’ya kavuştu. Gençlik Dairesi Ece’yi ailesinde belli aralıklarla kontrol edecek ve iki haftada bir aile Ece’yi dairenin belirlediği doktora kontrole götürecek.

Gelsenkirchen-Buer Aile Mahkemesi’nin sağduyulu kararıyla sevinç yaşadıklarını söyleyen ve adalete olan güvenlerinin sarsılmadığını vurgulayan Kışla ailesi, "Başta, ilk andan itibaren uğradığımız haksızlığı kamuoyuna yansıtan ve destek olan Türk basınına teşekkür ediyoruz." dedi. Aile, kendilerini bu süreçte yalnız bırakmayan Türkiye Cumhuriyet’ine Türk sivil kurumlarını, Münster Başkonsolosluğu’na ve vatandaşlara teşekkür etti.

ANNE YASEMİN KIŞLA: AİLELER ÜMİTSİZLİĞE KAPILMASIN

Çocuğundan 35 gün uzak kalan anne Yasemin Kışla, gençlik dairesiyle sorun yaşayan ailelere "Ümitsizliğe kapılmayın, mücadeleyi bırakmayın. Adalet muhakkak tecelli edecektir. Bizim yaşadıklarımız muhakkak başka aileler içinde örnek teşkil edecektir, başka çocukların ailesine kavuşmasına vesile olacaktır. Biz 35 gün sonra çocuğumuza kavuştuk. Bir anne için, aile için çok zor bir süreçti. Allah çocuğundan uzak kalanlara sabır ve kolaylıklar versin." diye seslendi.

FERHAT KIŞLA: ÇOCUĞUNDAN UZAK KALMAK ZOR BİR DURUM

Altı aylık çocuklarından uzak kalmayı "Zor bir durum" olarak nitelendiren baba Ferhat Kışla, "Biz sabah gençlik dairesinden çocuğumuz almaya giderken bir aileyle karşılaştık. Beş yıl önce üç çocuğu alınmış. Biz sevinirken o aileye üzülüyordu." ifadeleriyle gençlik dairesiyle birçok ailenin sorun yaşadığını belirtti. Mutluluklarını tarif etmekte zorlanan Ece’nin dedesi Fahri Kışla, baştan beri kendilerine avukat tavsiye edip ve süreci takip ederek kamuoyu ile paylaşan Türk basınına teşekkür etti.

Gelsenkirchen-Buer’da yaşayan Kışla ailesinin beş aylık çocukları Ece’ye, kolundaki çatlak nedeniyle "ailesinin şiddet uyguladığını" ileri sürülrek el konulmuştu. Kışla ailesinin itirazlarına rağmen gençlik dairesi ısrarla, "Çocuğa şiddet uygulanmış bunu kimin yaptığı ortaya çıkacak“ şeklinde açıklamalarla çocuğu Alman bakıcı aileye vermiş ve ailesine geri vermeye yanaşmamıştı. Pazartesi günü Gelsenkirchen-Buer Aile Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmada hakim Ece bebeğin alınmasında etkili olan raporu hazırlayan kişiye dinlemiş, raporda bazı çelişkilere dikkat çekmişti. Hakim ayrıca mahkeme tarafından tayin edilen psikologun aile hakkında olumlu fikir beyan etmesi sonrası Gençlik Dairesi'ne Ece’yi geri verme planı olup olmadığını sormuştu. Mahkeme gençlik dairesinin olumlu yaklaşmaması sonrasında kararını iki gün sonra duyuracağını beyan ederek duruşmayı bitirmişti. Dün Ece bebeğin en hızlı ve ertelenemez şekilde ailesine verilmesine karar verdi ve 35 günlük hasret bitti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER