ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 17:29

Ebola salgınında ölü sayısı artıyor

Ebola salgınında ölü sayısı artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ebola salgınında ölenlerin sayısının 932'ye yükseldiğini bildirdi.
DSÖ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2-4 Ağustos arasında Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone'de 108 yeni vaka tespit edildi ve 45 kişi hayatını kaybetti.

Buna göre, Gine'de 10 yeni vaka 5 ölüm, Liberya'da 48 yeni vaka 27 ölüm, Nijerya'da 5 yeni vaka, Sierra Leone'de 45 yeni vaka ve 13 ölüm görüldü.

Böylece, 4 Ağustos'a kadar bin 171 yeni Ebola vakası tespit edilmiş ve 932 kişi bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybetmiş oldu.

Üye devletlerin yetkililerini dün hastalığın doğası ve alınması gereken önlemler konusunda bilgilendiren DSÖ, bugün de uluslararası uzmanlardan oluşan Acil Komite'yi topladı. İki gün sürecek toplantıda salgın konusunda atılabilecek adımlar ve DSÖ Genel Direktörüne yapılabilecek tavsiyeler ele alınacak. Toplantının ardından cuma günü bir basın toplantısı düzenlenmesi planlanıyor.

Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çok yüksek olduğu Ebola'ya yol açan virüs sudan veya havadan geçmiyor, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor.

Virüs bugüne kadar daha çok, hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı.

Geçtiğimiz yıl sonunda Batı Afrika bölgesinde başlayan Ebola salgınının düşük de olsa başka ülkelere yayılma riski bulunuyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER