ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ağustos 2013 Cuma 11:08

Düşen gazete tirajları, demokrasi için tehlike oluşturuyor


Almanya’da son yıllarda özellikle genç nesiller arasında internet kullanımı ve buna bağlı olarak da haberlerin bu medya üzerinden takibi gazetelerin tirajlarına ciddi şekilde yansıyor. Bu durum, gazetelerdeki medya çeşitliliği ve gazetecilik kalitesinin düşeceğinden korkan siyasileri endişelendiriyor.

Konu hakkında açıklama yapan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Hans Joachim Werner, gazetelerin içinde bulunduğu krizden çıkması için siyasi yardıma ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. SPD’nin medya konusu uzmanı, sadece Bavyera eyaletinde son 10 yılda gazetelerin yarım milyon tiraj kaybettiklerini ifade etti. Gelecekte de haberlerin, çeşitli, geniş ve derinlikli olması ve kaliteli gazetecilerin var olmaya devam etmesi için siyasete görev düştüğünü belirtti.

Bu krizde politikanın gazeteleri yalnız bırakamamasını talep eden Werner, krizden sadece gazetecilerin değil demokrasinin de etkileneceğini savundu. Werner, özellikle yerel gazeteciliği teşvik etmek için bir vakıf kurulmasını ve medya kurumlarının ve devletin özel bir bütçe ile bu vakıf üzerinden gazetecilik araştırmalarına burs verilmesini teklif etti.

Werner ayrıca, Bavyera eyaletinin bu konuda Avrupalı diğer ülkeleri örnek alabileceğini kaydetti ve Belçika, Danimarka, Norveç ve İngiltere gibi ülkelerde gazetelerden katma değer vergisi alınmadığına dikkat çekti. Werner, gazetelerin sürekli fiyat artırımına giderek sorunu çözemeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Bavyera Gazeteciler Birliği Derneği (BJV) verilerine göre Bavyera eyaletinde yayın yapan ulusal ve yerel toplam 60 gazete bulunuyor. Geleceğin yerel gazetecilikte olduğunu savunan dernek, SPD’li siyasinin bu çıkışına olumlu yaklaştığını bildirdi. Ancak resmi kurumların bir taraftan medya kurumlarına yardım ederken, diğer taraftan da özgür basına müdahale etmemesi gerektiğini de vurguladı.

Gazetelerin ücretlerinin sürekli artırılmasının çözüm olmadığını belirten BJV, her şeye rağmen internet gazeteciliği üzerinden para kazanmak için ciddi bir proje de olmadığına işaret etti. Reklam gelirlerinden aslan payının Google’a gittiği, gazetelerin ise ellerinin boş kaldığı açıklandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER