ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2014 Perşembe 14:49

Dünyanın enleri buluştu

Dünyanın enleri buluştu

Mardinli Sultan Kösen İngiltere’nin başkenti Londra’da 54.6 santimetrelik boyuyla 'Dünyanın en kısa adamı' unvanına sahip Chandra Bahadur Dangi ile bir araya geldi.


Dünya'nın en uzun boylu adamı' unvanını 2 metre 51 santimetrelik boyuyla elinde bulunduran Mardinli Sultan Kösen İngiltere’nin başkenti Londra’da 54.6 santimetrelik boyuyla 'Dünyanın en kısa adamı' unvanına sahip Chandra Bahadur Dangi ile bir araya geldi.

Londra’daki parlamento binası manzaralı mekanda düzenlenen törende dünyanın en uzun adamıyla en kısa adamın bir arada fotoğraf çektirmesi hoş görüntüler oluşturdu. Dünyanın en kısa adamı ile buluşması ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan 32 yaşındaki Sultan Kösen, 5 yıldan bu yana Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer aldığını belirterek, "Rekorumu kimseye kaptırmıyorum. Burada ülkemizi, Mardinimiz'i her yere tanıtıyoruz. Burada şerefle, gururla güzel ülkemi temsil ediyorum" diye konuştu.Londra’da kendisine çok ilgi gösterildiğini ve bundan çok memnun olduğunu dile getiren Kösen, "Bir Türk olarak burada ülkemizi, vatanımızı temsil etmek boynumuzun borcudur" dedi.

Guiness Rekorlar Kitabı’nın kuruluş 60'ıncı yıldönümü kutlamaları için Londra’ya davet edilen Sultan Kösen bu akşam Türkiye’ye dönüyor. Mardin'in Derik İlçesi'ne bağlı Dede Köyü'nde oturan, boyunun yanı sıra 27.5 santimetre uzunluğundaki el ve 36.5 santimetrelik ayaklarıyla da Guinness Rekorlar Kitabı'na giren ve rekoru 6 yıldan bu yana kimseye kaptırmıyor.KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER