ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 21:16

Dünyanın en fakir bölgesine el uzatacaklar


Birleşmiş Milletler (BM) ile Dünya Bankası, Afrika’nın ortasından geçen ekobölge Sahel'de insani durumun iyileştirilmesi için yeni bir girşim başlatıyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’in düzenledikleri ortak basın toplantısında, bölge ülkeleri ile koordineli olarak Dünya Bankası’nın sağlayacağı maddi kaynakla bölgede yatırıma yönelik teşvik sağlanacağı açıklandı.

BM ve Dünya Bankası dışında yeni girişime katkı yapacaklar arasında Afrika Birliği, Avrupa Birliği ve Afrika Kalkınma Bankası da yer alıyor. Önümüzdeki hafta başında ilk olarak Mali’yi ziyaret edecek Ban ile Jim’e BM Sahel Bölgesi Özel Temsilcisi Romano Prodi, Afrika Birliği Başkanı Dlamini Zuma, Avrupa Birliği Kalkınma Komiseri Andris Piebalgs ve Afrika Kalkınma Bankası Başkanı Donald Kaberuka eşlik edecek.

Gezilerine Mali ile başlayacaklarını aktaran Ban, Nijer, Burkina Faso ile Çad’ı da ziyaret edeceklerini duyurdu. Ban, Sahel bölgesinin kalkınmasını, yoksulluktan kurtulmasını ve barış ve istikrara kavuşmasını hedefleyen bir program üzerinde çalıştıklarını, önümüzdeki hafta gerçekleştirecekleri ziyaret sırasında bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini yerinde görme fırsatı elde edeceklerini kaydetti.

Sahel Bölgesi’nin dünyada en fakir ve ekonomik, politik olarak en kırılgan yer olduğuna işaret eden Ban, bölgeyi neden ziyaret ettiklerini üç başlık altında toparladı. Ban, ilk olarak Mali’de geçen yıl yaşanan darbe ve ardından Fransa’nın askeri müdahalesini hatırlatarak, bölgede mevcut kötü şartların iyileştirilebilmesi için bölge ülkeleri arasında işbirliğinin arttırılmasına katkı sağlamak olarak ifade etti. Ban ikinci gerekçe olarak ise sorunların çözümü için bölgesel yaklaşımın gerekli olduğunu söyledi. ‘‘Bölge ülke liderleri sınırlara bakmadan çözüme odaklı eylem içinde olmalılar.’’ diyen Ban, bölgede milyonlarca insanın acil yardıma ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

Ban, Sahel’deki sorunların üstesinden yalnızca bir ülke ya da organizasyonun gelemeyeceğini belirterek, özellikle teröre karşı işbirliğinin şart olduğunu vurguladı. Yeni girişimin üçüncü hedefi olarak da Ban, sözü edilen bölgedeki ülke liderleri arasında birliğin sağlanması olarak ifade etti. Bölgenin kırılgan yapıdan istikrara kavuşabilmesinin yolunun yatırım ve barıştan geçtiğini hatırlatan Ban, ‘‘Kalkınma için istikrar ve barış şarttır. Barışın ve istikrarın sürdürülebilmesi için de kalkınma şarttır.’’ dedi.

Dünya Bankası Başkanı Jim ise başkanı olduğu kurumun bölgede ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi amacıyla tarımdan enerjiye kadar bir takım projelere sağlayacakları desteği aktardı. Ekonomik kalkınma kadar bölgede salgın hastalıklarla mücadele için de kaynak ayırdıklarını aktaran Jim, sağlayacakları yardım tutarı hakkında kesin bir rakam vermedi. Ancak Jim bu yeni girişimin 24 aylık bir zaman dilimini kapsayacağını söyledi. Jim, “Sahel'de 11 milyon insan açlık tehlikesiyle karış karşıya. 5 yaşından küçük beş milyon çocuk beslenme sorunu yaşıyor. Bölgede suç ve terörizm kol geziyor. Küresel iklim değişikliği bölgeyi kuraklaştırıyor. Sadece bölgedeki devletlerin çabalarıyla bu sorunların üstesinden gelinemez.” diye konuştu.

Dünya Bankası Başkanı Jim, “Sahel bölgesinde yaşayan insanlar on yıllardır çatışmalar, politik istikrarsızlık ve zor çevre şartlarına karşı yaşam mücadelesi veriyor. Şimdi bu insanlara yardım etmenin, onların hayatlarını istikrarlı kılmanın, onlara istihdam imkânları, eğitim, sağlık hizmetleri sağlamanın zamanıdır.” dedi.

5 Kasım’da Mali’yi ziyaret edecek heyet, 6 Kasım’da Nijer’e ve 7 Kasım’da da Burkina Faso ve Çad’a gidecek. Mali’de Devlet Başkanı İbrahim Bubacar Keita ile bir araya gelecek heyet, Nijerya’da Devlet Başkanı Mahamadou İssoufou, Burkina Faso’da Devlet Başkanı Blaise Compaore ve Çad´da da Devlet Başkanı İdris Deby ile görüşmelerde bulunacak.

80 milyon kişiden fazla nüfusa sahip olan Sahel bölgesi, dünya genelinde açlığın, yoksulluğun, kuraklığın ve çatışmaların en yoğun yaşandığı bölge olarak biliniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER