ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2014 Salı 10:43

Dünyadaki kıtlığa mide bulandıran çözüm

Dünyadaki kıtlığa mide bulandıran çözüm

ABD merkezli bir araştırma kuruluşunun hazırlamış olduğu rapora göre, küresel kıtlığa 35 sene kaldı. B planını ise et yerine "böcek" yemek.


Dünya nufüsu, gelecek 35 sene içinde Radikal bir beslenme değişikliğine gidebilir.Bu ihtimalin ortaya çıkmasına ne sebepten olan gelişme ise, "2050'de dünya aç kalabilir!" iddiasını ortaya atan bir rapor.ABD merkezli Global Harvest İnitiative isimli kuruluşun hazırlamış olduğu rapora göre, küresel gıda üretimi ilerleyen senelerde nufüs yükselme hızına yetişemeyecek.

NTV'nin yaptığı habere göre rapor, 2050'de dokuz milyarı geçmesi beklenen dünya nüfusunu doyurabilmek için, gıda ve tarım üretiminin \% 60 artması gerektiğine işaret etti. Ancak iklim değişikliği ve her sene azalan tarım alanları dolayısıyla bu artışın yakalanması gerçekçi değil.İşte bu noktada, bir başka plan devreye girebilir. Bu plan, söz konusu rapor üzerinde çalışan fikir kuruluşu Euromonitor International' ait.

Kuruluşa göre, aç kalma ihtimali olan dünya nüfusu için alternatif plan böcek yemek.Gelişmekte olan ülkelerde 2014-2030 seneleri arasında et tüketiminin \% 87 oranında artacağını ifade eden müessese , böcek tüketmenin küresel gıda ihtiyacını karşılama hususunda tutarlı bir adım olacağı görüşünde. Kuruluş, böceklerin Güney ABD , Asya ve Afrika kıtalarında çokça tercih edilen bir gıda seçeneği olduğunun da altını çiziyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER