ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 08:53

Dünya Yahudi Kongresi'nde protesto


Macaristan'da bugün başlayacak Dünya Yahudi Kongresi öncesi muhalefet partisi JOBBİK protesto gösterisi düzenledi.
     Başkent Budapeşte'deki gösteriye binlerce kişi katıldı. JOBBİK Genel Başkanı Gabor Vona, gösteride yaptığı konuşmada İsrail'in kongreyi Macaristan'da düzenleyerek halkı provoke ettiğini iddia etti. Gabor, İsrail ve Yahudi konusuyla yatıp kalkmadığını, konunun bilinçli bir şekilde gündemlerine sokulduğunu ifade etti.
     Hükümetin yasakladığı gösteri, Budapeşte Mahkemesi'nin yasağın ifade ve toplantı özgürlüğüne aykırı olduğu yönünde verdiği karar sonrasında yapıldı.
     Uluslararası Yahudi federasyonu olarak 1936 yılında İsviçre'nin Cenevre kentinde kurulan Dünya Yahudi Kongresi, her dört yılda bir gerçekleşiyor. Yıllardır İsrail dışında yapılmayan kongre, bu yıl 5-7 Mayıs tarihlerinde Orta Avrupa'daki en büyük Yahudi topluluğunun yaşadığı Macaristan'da toplanıyor. Kongrede Macaristan'daki Yahudilerin durumu, sorunları ve Ortadoğu'daki güncel gelişmelerin ele alınması bekleniyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın da katılacağı kongrede alınacak güvenlik önemlerinin üst seviyede olacağı ve güvenliğin iki ülkenin istihbarat birimlerinin işbirliğiyle sağlanacağı belirtiliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER