ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 23:05

Dünya Yahudi Kongresi başladı


Dünya Yahudi Kongresi (WJC), Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Macaristan ve İsrail istihbarat birimlerinin aldıkları önlemler eşliğinde başladı.
     Budapeşte'ye gelen yüzlerce katılımcı arasında, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İsrail Enerji Bakanı Silvan Salom, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov da bulunuyor.
     Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın da konuşma yapacağı kongrede, yapılması planlanan çalışmalar, aşırı sağ ideolojisinin Macaristan ve dünyada güçlenmesi, Ortadoğu'daki sorunlar ele alınacak.
     Kongrenin Macaristan'da yapılma nedeninin, Macaristan'da yaşayan Yahudi azınlığın desteklenmesi olduğu belirtildi.
     Bu arada, kongrenin Macaristan'a maliyetinin çok yüksek olacağı, Budapeşte'de birçok caddenin trafiğe kapatılması ve Boston saldırısı nedeniyle çevrede bulunan çöp kutularının dahi toplatılmasının, başkentte Macar ve İsrail istihbarat çalışanlarının birlikte görünmelerinin halkta rahatsızlığa neden olduğu ifade edildi.
     Kongreden bir gün önce de muhalefet partisi JOBBİK tarafından organize edilen Siyonizm karşıtı gösteriye, binlerce milliyetçi Macar katılmıştı. Protestocular, İsrail aleyhine slogan atarak muhalefet partisi başkanı Gabor Vona'ya destek vermişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER