ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2014 Perşembe 10:30

Dünya bu savaşı kaybetti

Dünya bu savaşı kaybetti

Yeni tehlike ebola virüsü. Dünya Sağlık Örgütü son rakamları açıkladı. Ebolaya karşı savaşta sınıfta kalan insanoğlu salgının ilerleyişini durduramıyor. Batı Afrika'da ebola salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 1900'ü geçti.


Örgüt verilerine göre, ölümlerin yüzde 40'ı son 3 hafta içinde gerçekleşti. Bu durum salgının ilerleyişini hızlandırdığına işaret ediyor.

Dünya sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan Gine, Sierra Leone ve Liberya'da muhtemel 3500 vaka olduğunu söyledi. Chan, "Bu ebola salgını, hastalığın 40 yıllık tarihinde gördüğümüz en geniş ölçekli, en şiddetli ve en karmaşık hali" dedi.

DÜNYA EBOLAYA KARŞI SAVAŞI KAYBETTİ

Bu arada Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü de, dünyanın ebolaya karşı verdiği savaşı kaybettiğine işaret etti. Örgüt, Batı Afrika'daki salgına karşı uluslararası topluma acil yardım çağrısı yaptı. Örgüt Başkanı Joanne Liu, Liberya'daki hastanelerin kapasitesinin dolduğunu, Sierra Leone sokaklarında ise cesetler bulunduğunu belirtti.

Virüs vücut sıvıları yoluyla bulaşıyor.Hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş, kanama ve merkezi sinir sisteminin hasar görmesi yer alıyor. Ebola virüsü ilk olarak 1976'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülmüştü.Virüsün kuluçka dönemi iki ile 21 gün arasında değişiyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER