ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 13:30

Dünya bu kadını konuşuyor!

Dünya bu kadını konuşuyor!

Farzana Parvin, ailesi tarafından taşlanarak öldürülmüştü.


Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, üç gün önce genç bir kadının görücü usulü evliliğe karşı çıktığı için kendi ailesi tarafından taşlanarak öldürülmesinin ardından sorumluların cezalandırılması için harekete geçti.

Şerif, 25 yaşındaki üç aylık hamile Farzana Parvin'in ülkenin kuzeydoğusundaki Lahor kentinde, adliye binasının önünde öldürülmesine uluslararası tepkilerin büyümesi üzerine yetkilileri derhal eyleme geçmeleri ve sorumluları bulmaları emrini verdi. Şerif, "Bu tür acımasız eylemler, Pakistan halkı tarafından kabul edilemez" dedi.

Başbakanın açıklamasının ardından genç kadının amcası ve iki kuzeninin de aralarında olduğu dört kişi gözaltına alındı.
Şerif, Pencap eyaleti başbakanlığını yürüten kardeşi Şahbaz Şerif'ten de suçluların yargılanması için elinden gelen her şeyi yapmasını istedi.

Parvin ailesi, Muhammed İkbal'i 25 yaşındaki kızlarını kaçırmakla suçlamış ve mahkemeye başvurmuştu. Salı günü mahkeme heyetine kendi rızasıyla evlendiğini söylemek için adliye binasına gelen Farzana, ailesi tarafından linç edilmişti. Farzana Parvin'in babası, olaydan sonra polise teslim olmuştu.

Parvin'in saldırı sırasında yaralanan eşi İkbal de polisin yapılanlara seyirci kaldığını ve saldırıyı durdurmak için hiçbir şey yapmadığını söyledi. Altı yıl önce ilk eşini öldürmekten hapse mahkum edilen İkbal'in kan parası uygulaması çerçevesinde oğlu tarafından affedilerek cezaevine gitmekten kurtulduğu öğrenildi.

Utanç verici

Öldürülen kadının kocası Muhammed İkbal, BBC'ye yaptığı açıklamada polisin saldırıyı durduramamasını "utanç verici" ve "insanlık dışı" olarak niteledi. İkbal "Yardım diye bağırıyorduk. Akrabalarımdan biri polisin dikkatini çekmek için elbiselerini çıkardı ama müdahale etmediler. Farzana öldürülürken hiç birşey yapmadılar" dedi. Pervin'in babası daha sonra polise teslim oldu ancak saldırıya katılan birçok kişi hala serbest.

İkbal bu kişilerin kendisini halen tehdit ettiğini ve karısının cenazesini kaçıracaklarını söylediğini anlattı. Ailesi Pervin'in kaçırıldığını öne sürerek İkbal'e dava açmıştı. Pervin ise polise İkbal'le kendi rızasıyla evlendiğine dair ifade vermişti. İkbal olayı anlatırken Salı sabahı Lahore'da Yüksek Mahkeme binasına geldiklerini, binanın önünde bekleyen ailesinin Pervin'i kaçırmaya çalıştığını söyledi. Yaklaşık 20 kişi, ellerinden kurtulmaya çalışan Pervin'i yerlerde sürükledi ve kadını tuğla ve sopalarla dövdü. Başı tuğlalalarla ezilen kadın kaldırımda öldü. İkbal saldırıdan kurtuldu. Pakistan polis yetkilileri, saldırıyla ilgili olarak bazı zanlıların gözaltına alındığını, soruşturmanın sürdüğünü söylediler.
 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER