ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 00:43

Donetsk ve Lugansk, bağımsızlığını ilan etti

Donetsk ve Lugansk, bağımsızlığını ilan etti

Donetsk ve Lugansk, Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti


Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk ve Lugansk bölgeleri tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Donetsk, Rusya ile birleşmek için Moskova’ya başvuruda bulundu.

Rusya yanlısı Donetsk 'hükümeti' Eşbaşkanı Denis Puşilin tarafından yapılan açıklamada, “Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) olarak biz, 11 Mayıs 2014’te yapılan referandumun sonuçları bağlamında ve DNR egemenliği deklarasyonuna atıfta bulunarak bugünden itibaren bağımsız, egemen devlet olmaktayız. Rusya Federasyonu ile birleşmek konunun görüşülmesini istiyoruz. Böylece tarihi adaletin iade edileceğine inanıyoruz.” denildi.

Puşilin, Donetsk’in daha önceleri Rusya’nın bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Benzer şekilde Lugansk Bölgesi 'Halk Valisi' Valeri Bolotov da, referandum sonuçlarına göre bağımsızlıklarını ilan etti.

Gelişmelerin ardından Rusya yanlısı milisler, Ukrayna güvenlik güçlerinin Slavyansk kentine yönelik tekrar operasyon başlattığını ifade etti.

Donetsk'te, dün bağımsızlık için referandum yapılmıştı. Referanduma katılanların yaklaşık yüzde 90'nın Donetsk Bölgesi’nin bağımsızlığını desteklediği açıklanmıştı.

Kremlin, dün Donetsk ve Lugansk'ta Rusya yanlılarının yaptığı özerklik referandumlarına ve halkın ortaya koyduğu iradesine saygıyla yaklaştıklarını ifade etmişti. ABD ise yapılan referandumu tanımayacaklarını duyurmuştu.

Mart ayında Kırım'da da benzer bir referandum yapılmış ve Rusya'nın bölgeyi ilhakıyla sonuçlanmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER