ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:42

DKC M23 hareketi, BM müdahale birliğini tehdit etti


Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki (DKC) M23 hareketi, birkaç ay içinde görev başlaması beklenen BM müdahale birliğini tehdit etti.

Hareketin siyasi kanadından Stanislas Baleke, "Birliği bekliyoruz, hazırız, adamlarımız en yüksek seviyede alarmda" diye konuştu.

M23 hareketinin, BM müdahale birliğine katkıda bulunan Güney Afrika ve Tanzanya'yı da tehdit ettiği, bölgeye temmuzdan önce ulaşması beklenen birliğin kendilerine saldırması durumunda buna yanıt verecekleri uyarısında bulunduğu belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi, DKC'deki isyancılarla mücadele etmek amacıyla müdahale birliği oluşturulmasını kararlaştırmıştı. Birliğe DKC ordusuyla veya bağımsız olarak isyancılarla savaşma yetkisi verilmişti.

Kararda, müdahale birliğinin DKC'deki BM Barışgücü Misyonunun (MONUSCO) bir parçası olarak çalışacağı ve görev süresinin bir yılı kapsayacağı belirtilmişti.

DKC'de daha önceki isyancı gruplarla hükümet arasında 23 Mart 2009'da imzalanan barış anlaşmasının hükümet tarafından ihlal edildiğini öne süren M23 hareketi, 2009 yılında orduya dahil edilen çoğu Tutsi isyancıların 2012 baharında yeniden ayaklanmasıyla oluşmuş ve adını 23 Mart anlaşmasından almıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER