ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 18:15

Dışişleri'nden 'Mısır' açıklaması

Dışişlerinden Mısır açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'daki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda yaşanan son olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.


Dışişleri Bakanlığı Mısır'daki olaylarla ilgili, "Sivil gösterilere karşı takınılacak yanlış tavırlar, demokrasiye geçiş sürecine fayda sağlamayacak; tüm Mısır halkı için öngörülemez sonuçlar doğuracaktır" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Mısır’da dün gece gerçekleşen sivil ve barışcıl gösterilere sert ve kanlı bir şekilde müdahale edilmesi sonucunda yüzlerce insanın hayatını kaybetmesinden, binlerce kişinin yaralanmasından Türkiye olarak büyük üzüntü duyuyoruz. Kesinlikle kabul ve tasvip edilemeyecek olan bu vahim hadiseyi şiddetle kınıyor; hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Son gelişmeleri ve can kayıplarının artma ihtimalini endişeyle karşılıyoruz. Barışçıl gösterilere yönelik şiddete ve silaha başvurulması, halkın üzerine sorumsuzca ateş açılması kamuoyu vicdanını derinden yaralamaktadır.

Can kayıplarına yol açan bu tür müdahalelerin kardeş Mısır'ın iç barışına ve huzuruna yardımcı olmayacağı apaçık ortadadır. Kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkan göstericilerin üzerine ateş açılması insanlık vicdanının kabul edebileceği bir durum değildir.

Dost ve kardeş Mısır’ın içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde tüm Mısır vatandaşlarının can güvenliğini korumaktan sorumlu olan güvenlik güçlerinin bu sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri Mısır'ın iç barışı açısından mutlak zorunluluktur.

Şu ana kadar şiddete başvurmadan demokrasiye dönüş yönündeki haklı taleplerini dile getiren göstericilerin de provokasyonlara kapılmadan hareket etmeleri, barışçıl yöntemlerden ayrılmamaları önem taşımaktadır.

Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda yaşanan son olaylar, Mısır'da halkın iradesine saygı gösterilmesinin, barışçıl gösterilere imkan tanınmasının ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Sivil gösterilere karşı takınılacak yanlış tavırlar, demokrasiye geçiş sürecine fayda sağlamayacak; tüm Mısır halkı için öngörülemez sonuçlar doğuracaktır. Mısır’da halkın özgür iradesine dayalı, anayasal meşruiyeti esas alan demokratik yönetime bir an önce geçilmesinin önemi bu son olaylarla bir kez daha anlaşılmıştır.

Üzerinde bütün kesimlerin uzlaşmaya varacağı kapsayıcı bir siyasi sürecin bir an önce uygulamaya konulmasının zaruri olduğuna inanıyoruz. Türkiye her zaman olduğu gibi kardeş Mısır halkının yanındadır ve demokrasiye geçiş sürecinde mümkün olan her türlü desteği vermeye hazırdır."

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER