ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 14:25

Dışişleri Bakanlığı'nın bilgileri sızdırıldı


Japonya Dışişleri Bakanlığı'nın bilgisayarlarındaki bazı bilgilerin, başka bir bilgisayara aktarıldığı ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı yazılı açıklamada, Milli Enformasyon Güvenlik Merkezi'nden (MEGK) bakanlıktaki bir bilgisayar ile harici bir bilgisayar arasında bilgi alışverişi olduğuna yönelik 28 Ocak'ta bilgi aldıklarını belirtti. Bunun üzerine araştırma başlatan bakanlık, MEGK'nın uyarısının doğru olduğunu belirlediklerini, 20 adet belgenin sızdırıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, bilgilerin “gizli” kategorisi içerisinde yer almadığı ve sızıntıya karşı gerekli önlemlerin alındığını vurguladı. Açıklamada, bilgilerin sızdığı diğer bilgisayara ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Bilgi sızıntısının, Japonya ile Çin arasındaki ada geriliminin arttığı bir döneme denk gelmesi ise dikkat çekti. Ancak Çinli bilgisayar korsanlarının, dünya genelinde bu tür saldırılar düzenledikleri biliniyor.

Tokyo ile Pekin arasında, Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar nedeniyle gerginlik yaşanıyor. Japonya, kontrolü altındaki adaları kamulaştırması Çin'in tepkisini çekmişti. Çin genelinde Tokyo karşıtı gösteriler düzenlenmişti.

Benzer bir sızıntı ise geçen Aralık ayında yaşanmış, Japonya Uzay Araştırma Kurumu'ndaki (JAXA) bir bilgisayara virüs bulaştığı ortaya çıkmıştı. Bulaştığı bilgisayardaki bilgileri toplayıp başka bir yere gönderen virüsün, Japonya'nın gelişmiş roket programına dair bilgileri de başka yerlere iletmiş olabileceği düşünülüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER