ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 19:25

"Direkt uçuşların arkası gelmedi"

"Direkt uçuşların arkası gelmedi"


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dünyanın Kıbrıs'ta iki halkın bir arada yaşayabileceğine ilişkin farklı bir bakış açısı geliştirmesinin bu gerçeği görebilmelerine imkan sağlayabileceğini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) yeteri kadar Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni desteklemediğini söyleyen Eroğlu, yurt dışına yapılan direkt uçuşların arkasının gelmediğini bu konuda gerekli desteği görmediklerini belirtti.

Derviş Eroğlu, Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen ‘Yeni Uluslararası Dinamikler Işığında Kıbrıs Müzakereleri ve Geleceği’ başlıklı toplantıya katıldı. Kıbrıs sorunun çözümü için Rum Kesimi ile yürütülen müzakereler hakkında bilgi veren Eroğlu, yönetim ve güç paylaşımı, Avrupa Birliği, ekonomi, mülkiyet, toprak ve garantiler olarak 6 başlık altında müzakerelerin sürdüğünü belirtti. Müzakerelerin geleceğinden çok da ümitli olmadığını anlatan Eroğlu, en çok görüşmenin mülkiyet ve güç paylaşımı üzerine yapıldığını kaydetti. Eroğlu, mülkiyet başlığı altında getirdikleri önerilerin BM Genel Sekreterliği ve Güney Kıbrıslı muhataplar tarafından ilgi gördüğünü dile getirdi.

Eroğlu, İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı'nın toplantılarda verdiği desteği gerçekte göremediklerini belirterek kuruluşa sitem etti. Artık övücü sözler yerine daha bariz destek görmek istediklerini belirten Eroğlu, "Bize ambargo uygulayan Avrupa Birliği ama maalesef siz de buna uyuyorsunuz. Mesela Azerbaycan'a bir sefer yaptık ikincisini yapamadık. İran'a bir sefer yaptık ikincisini yapamadık. Dolayısıyla bu direk uçuşların başlatılması yönünde sizin adım atmanız gerekir." ifadesini kullandı.

Eroğlu, Kıbrıs'ta iki halkın birlikte yaşaması konusunda Rum tarafından olumsuz girişimler olduğunu belirtti. Eroğlu, özellikle gençlerin birlikte yaşama konusunda olumsuz etkiler altında olduğunu dile getirdi. Eroğlu, "Rumlar arasında Türklerle Rumların bir arada yaşayamayacağına inanan genç nüfustur. Rum kesiminde aşırı milliyetçi bir dernek parti kurarak 4 bin oy aldı. Rum'un tedrisatı, eğitim sistemi değişmemiştir. Anaokullarında bile duvarda Türk uçakları ve akan kanlar. Bu zihniyetle yetişen gençleri düşünün." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER