ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 00:51

Dinleme Anayasa'ya aykırı

Dinleme Anayasaya aykırı

ABD'de Federal Mahkeme'den dinleme kararı


ABD’de de ve uluslararası camiada büyük yankı uyandıran ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) gizli telefon dinleme skandalını Washington Federal Mahkemesi anayasaya aykırı buldu.

Milyonlarca Amerikalının telefonlarını dinleyip internet üzerinden takip eden NSA’ya Federal Mahkeme’den fren geldi. Freedom Watch adlı bir sivil toplum kuruluşunun NSA’in yürüttüğü dinleme programı ile ilgili açtığı davaya bakan Federal Hakim Richard J. Leon, anayasanın dördüncü düzenlemesi olan ‘özel hayatı koruma’ maddesine aykırı olduğuna karar kıldı.

Mahkeme kararı ile NSA’nın dinleme programı bloke edilmiş oldu. Ancak Federal Mahkeme’nin aldığı karara Obama hükümetinin itiraz etmesi bekleniyor. Hükümetin, mahkeme kararına NSA dinlemelerini ‘ulusal güvenlik gerekçesi’ ile itiraz edeceği tahmin ediliyor. Hakim Leon, kararını 68 sayfalık yorumu ile açıkladı.

ABD’de liberal kesimde büyük rahatsızlığa yol açan NSA’nın dinleme skandalı, uluslararası camiada da büyük tepki ile karşılanmıştı. Geçtiğimiz haziran ayında ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) eski çalışanı Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan belgelerle bu kurumun ülke içinde ve dışında milyonlarca insanı dinlediği, internet üzerinde gözlediği ortaya çıkmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER