ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 09:35

Dick Cheney’in kızı senatör adaylığını açıkladı


ABD’nin gelmiş geçmiş" en kudretli başkan yardımcısı" olarak tarihe geçen Dick Cheney’in kızı Liz Cheney, Wyoming senatörlüğü için Cumhuriyetçi Parti’den aday adayı olduğunu açıkladı.

2014’te yapılacak seçimle Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile Senato’nun üçte biri yenilenecek. Önümüzdeki yıl seçime gidecek senatörler içinde Wyoming Senatörü Mike Enzi de bulunuyor. Enzi dördüncü dönem için yeniden mensubu olduğu partiden aday olacağını daha önce açıklamıştı. Cheney’in yarışa girmesi ile eski başkan yardımcısı Dick Cheney’in parti içindeki gücünü göstermesi adına da politika uzmanları bu yarışı bir test olarak görüyor.

Fox News haber kanalında siyasi haber analizleri yapan Liz Cheney, yaptığı videolu açıklamada, ‘‘Başkan ve onun liberal müttefiklerinin karşısında olacağız. Bu bizim eyaletimiz ve ülkemiz, Washington’un hakkımızda aldığı kararları kabul edemeyiz’’ dedi.

Liz Cheney, Başkan Barack Obama ile liberallere yüklenirken seçimde rakibi olan Enzi’nin kolay lokma olmayacağı da ortada. Enzi, en son 2008 yılında üçüncü dönem senatörlüğü için adaylığını koyduğu seçimde oyların 4’te 3’ünü almayı başarmıştı.

Enzi’ye senatörlük yarışında GOP (Cumhuriyetçi Parti) içinde popüler isim olan Kentucky Senatorü Rand Paul desteğini açıkladı. GOP’un hemen her genel seçimde kale eyaletlerinden olan Wyoming’de bu partinin senatör adayının Demokrat Parti adayına karşa yarışı kesin kazanacağı öngörülüyor.

Petrol zengini ve birçok şirkete ortak olan Dick Cheney’in maddi varlığı kızına aday yarışını kazandırıp kazandıramaycağı tartışılıyor. Muhafazakar olan Wyoming halkının fikrinin reklam ile değiştirilip değiştirilmeyeceğini ise önümüzdeki yıl parti içindeki yarışın sonucu gösterecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER