ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 08:22

DHKP-C Suriye için Türkiye’yi vurabilir

DHKP-C Suriye için Türkiyeyi vurabilir

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na göre Suriye’ye olası bir müdahale durumunda...


İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Reyhanlı saldırısını hatırlatarak, Suriye’ye olası bir müdahale durumunda Suriye ile ilişkisi olan DHKP-C’nin Türkiye’de terör saldırıları yapabileceğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye yapılacak olası askeri müdahaleye karşı olan terör örgütlerinin, Türkiye’de saldırı düzenlenmesi tehlikesin arttığı uyarısı yaptı. Bakanlık, Türkiye’ye seyehat edecek olan vatandaşları için yayınladığı uyarıda, Reyhanlı saldırısını hatırlatarak, olası bir müdahale sırasında ve sonrasında özellikle Suriye ile irtibatlı olan terör örgütü DHKP-C’nin bombalı eylemler yapabileceğini duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığının yayınladığı seyahat uyarısında, Mayıs ayında Reyhanlı’da bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırı hatırlatıldı. Suriye ile ilişkisi olabileceği düşünülen DHKP-C’nin medyada bu saldırıyla ilişkilendirildiğine dikkat çekilen uyarıda “Suriye’ye muhtemel bir askeri operasyon halinde, buna karşı çıkan grupların şiddet eylemleri düzenleme tehlikesi artabilir” denildi.

REYHANLI'DA ORTAK TERÖR SALDIRISI

Reyhanlı’da 11 Mayıs’ta meydana gelen ve 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırının organizatörlerinden birinin DHKP-C Acilciler grubunun lideri Mihraç Ural olduğu ortaya çıkmıştı. Ural ve Suriye istihbaratının ortak planlamasıyla gerçekleştirilen saldırıda 52 kişi hayatını kaybetmişti. Esad yönetiminin, Türkiye’ye karşı koz olarak topraklarını açtığı terör örgütü DHKP-C, son dönemde tüm üst düzey yöneticilerini Suriye’ye kaydırırken, örgütün Türkiye’deki saydırıları burada planladığı ve teröristlerini bu ülkede eğitmeye başladığı belirlenmişti.

Kaynak: Star

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER