ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ağustos 2014 Pazar 00:57

Devrimci gruplar Trablus Havaalanı'nı ele geçirdi

Devrimci gruplar Trablus Havaalanını ele geçirdi

Fecr-i Libya Kuvvetleri'nin Libya'daki Uluslararası Trablus Havaalanı'nı tamamen ele geçirdiği bildirildi.


 

Libya ordusuna bağlı Merkez Kalkan Kuvvetleri sözcüsü Ahmed Hediyye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya Devrimci Operasyonlar Odası öncülüğünde "Fecr-i Libya Kuvvetleri" adı altında birleşen Trablus ve Misrata merkezli devrimci grupların, havaalanında kontrolü sağladığını, havaalanı yakınlarındaki stratejik "En-Nakliyye" kampını da ele geçirdiğini ifade etti.

Fecr-i Libya Kuvvetleri geçtiğimiz aydan bu yana, havaalanını kontrol altına alabilmek için Zintan merkezli el-Ka'ka ve es-Savaik grupları ile çatışıyordu.

Libya'dan BMGK'ya acil müdahale çağrısı

Libya Meclisi'nin, sivillerin korunması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) acil müdahale çağrısı yaptığı bildirildi.

Libya milletvekili İbtisam Abdulhafiz, Libya Meclisi'nin yapmış olduğu çağrının BMGK'ya ulaştığını, ancak konuyla ilgili kararın ne zaman alınacağını bilmediklerini söyledi.

Abdulhafiz, milletvekillerinden oluşan heyetlerin Libya'nın içinde bulunduğu durumu anlatmak için bazı ülkelerin başkentlerine ziyarette bulunacağını kaydetti.

Libya Meclisi, 13 Ağustos'ta düzenlenen oturumda, devlet kurumlarının ve sivillerin korunması için uluslararası müdahale teklifini oylamaya sunmuş, 124 milletvekilinden 111'i evet oyu kullanmıştı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER