ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 01:53

"Devrim zafer gelene kadar sürecektir"


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib, "Suriye, mutedil İslam anlayışının hakim olduğu bir ülkedir" dedi.

Suriyeli Müslüman alimlerin geçiş süreciyle ilgili yaklaşımlarını ortaya koymaları amacıyla İstanbul'da düzenlenen "İslam ve Suriye'de Adil Geçiş" konferansı başladı. Etkinliğe çok sayıda Suriyeli Müslüman alimin yanı sıra muhalefetin önemli isimleri de katıldı.

Açılışta konuşan SMDK Başkanı Hatib, "İslam'ın gerçek mesajının anlaşılması için, insanların din algısında bir devrim olmalıdır. Yanlış metotlar yüzünden küçük meseleler, büyük meselelerin yerine geçiyor" ifadesini kullandı.

Devrimin hedefinin insanı özgürleştirmek olduğunu vurgulayan Hatib, şunları söyledi:

"Herkes adil muamele görmelidir. Yoksa ortaya anarşi çıkar, insanlar farklı gerekçelerle birbirinin kanını döker. Ülkemizde daha önce görülmemiş bir zulüm var, ileride bizi ciddi bir tehlike bekliyor. İnsanların birbirinin hakkını yememesi için ciddi bir çalışma yapılması gerekmektedir."

El Kaide'nin "İslam devleti" kurulması yönündeki çağrısını eleştiren Hatib, ülkede savaşanlara hitaben, "Dışarıdan gelen düşüncelere kulak vermeyin. Suriye mutedil İslam anlayışının hakim olduğu bir ülkedir. Suriye ilmin merkezidir. Çok sayıda alimi barındırmaktadır. Suriyelilerin alimleri kendilerine yeter" ifadesini kullandı.

Hatib, El Kaide'nin Irak'ta üç sınıfta değerlendirilebileceğini anlatarak, "Birinci kısmı gerçek mücahitlerden oluşuyor ve onlar da büyük ölçüde tasfiye edildi. Diğer iki kısmı ise Suriye istihbaratı ve İran istihbaratıyla bağlantılı. Kardeşlerimden adlarını değiştirmelerini ve hedeflerine insanlara Allah sevgisini hikmetle anlatmayı koymalarını istiyorum. Ülkeyi fitneye sürüklememeleri konusunda uyarıyorum" dedi.
    
"Devrim zafer gelene kadar sürecektir"
    
Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra ise "Rejim halka görülmemiş bir zulüm etti ve dünya hala kör gibi davranıyor. Devrim zafer gelene kadar sürecektir. Adalet zaferle gelecektir. Adil bir cezalandırma olmadan adalet olmaz. Yeni Suriye'de adil bir anayasa olacaktır ve kimseye ayrımcılık yapılmayacaktır. Suçlulara intikam duygusuyla davranılmayacak, adil bir yargılama olacaktır. Gelecek günler güzel olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
    
"Suriye tüm Suriyelilerin olacak"
    
Suriye Geçici Hükümet Başbakanı Gassan Hito da baskıcı bir rejimden, adaletin ve eşitliğin bulunduğu kanun devletine geçişte İslam'ın mesajının önemine vurgu yaptı.

Suriye'de sağlam toplumsal yapı üzerine kurulu vatani uzlaşmanın gerçekleşeceğini bildiren Hito, "Suriye tüm Suriyelilerin olacak. Savaş sebebiyle halkın gördüğü zararlar tazmin edilecek, Adalet Bakanlığı yeniden yapılandırılarak, adil yargılamaya gidilecektir" diye konuştu.

"İslam ve Suriye'de Adil Geçiş" konferansı yarın sona erecek.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER