ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 21:34

Devlet başkanlığı seçimini reddecekler

Devlet başkanlığı seçimini reddecekler

Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısında, uluslararası toplumdan gelecek ay Suriye'de yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimini reddetmesi istendi ve ılımlı muhalefete daha fazla destek verme kararı alındı.


İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan ve Türkiye'nin yanı sıra ABD, Fransa, Mısır, Almanya, İtalya, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere dışişleri bakanları ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan (SMDK) yetkililerin de katıldığı toplantı sonrası sonuç bildirisi yayımlandı.
Bildiride, "Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu ülkeleri olarak, Esed rejiminin 3 Haziran'da hukuka aykırı olarak devlet başkanlığı seçimlerini yapma planını geçersiz kabul ediyoruz. Bu, krizde hayatını kaybeden masum insanlarla alay etmek anlamına gelmektedir ve Cenevre bildirisiyle çelişmektedir. Rejimin ortaya koyduğu kurallara göre bu seçimlerle, milyonlarca Suriyeli siyasi katılımdan mahrum kalacaktır. Tüm uluslararası toplumu bu yasa dışı seçimleri reddetmeye çağırıyoruz" denildi.
Sonuç bildirisinde ayrıca, oybirliğiyle, düzenli bir strateji yönünde hep birlikte daha fazla adım atmaya, ılımlı muhalefete ve ılımlı silahlı gruplara desteği artırmaya karar verildiği belirtildi. Bildiride, "Ayrıca, Esed rejimini kendi halkına karşı uyguladığı terörden sorumlu tutmayı sürdürmeye, Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesinin tamamlanmasına, insani yardım çabalarının artırılmasına karar verdik" ifadeleri kullanıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER