ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 10:16

Devlet başkanı sözünü tutmadı, bakan istifa etti


Güney Kore Sağlık ve Refah Bakanı Jin Yong istifa etti. Bakan Jin'in Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin seçim kampanyasında vaat ettiği yaşlılık maaşı sözünü yerine getirmemesi dolayısıyla istifa ettiği ifade ediliyor.

Güney Kore'deki yeni hükümetinde ilk fire verildi. Göreve başlayalı 6 ayını dolduran Sağlık ve Refaf Bakanı Jin Yong istifa etti. Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin seçim kampanyasında vaat ettiği yaşlılık maaşı sözünü yerine getirmemesine dikkat çeken Bakan Jin, ''Birilerinin sorumluluk sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla bu makamda kalamayacağım.'' ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Park, seçim kampanyası sırasında yaşlılık maaşı vermeyi vaat etmişti. Geçen günlerde bakanlar kurulu toplantısını tamamlayan Park, toplantı çıkışında ülkedeki yaşlılardan özür diyerek bu sözünü gerçekleştiremeyeceğini söylemişti.

Öte yandan bazı gazeteciler ise Bakan Jin'in istifasını bir seçim stratejisi olarak değerlendiriyor. Seul kulislerinde Bakan Jin'in Seul Belediye başkan adayı olacağı konuşuluyor. Uzmanlar, yaklaşan yerel seçimler öncesi iktidar partisinin ana muhalefet partisinde olan Seul Belediyesi'ni kazanmak için adayına imaj çalışması yaptığını düşünüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER