ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 09:37

Devlet Başkanı kaybolan gençlerin aileleriyle bir arada

Devlet Başkanı kaybolan gençlerin aileleriyle bir arada

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletinde bir ay önce kaybolan 43 öğrencinin aileleriyle bir araya geldi.


Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletinde bir ay önce kaybolan 43 öğrencinin aileleriyle bir araya geldi.

Nieto, öğrenciler için yeni bir arama planının yapılacağını açıkladı.

Nieto, soruşturma sonucunda olayda sorumluluğu olduğu belirlenen herkesin adalet karşısına çıkarılacağını ve cezalandırılacağını vurguladı.

Nieto'dan herkesi tatmin edecek bir anlaşma imzalamasını isteyen aileler ise toplantının ardından Los Pinos Devlet Başkanlığı Sarayı'ndan ayrılmayı reddetti. Yaklaşık 6 saatlik bekleyişin ardından Los Pinos'tan çıkarılan aileler adına konuşan Felipe de la Cruz, devlet başkanının kendilerine yaptığı açıklamayı yeterli bulmadıklarını söyledi. De la Cruz, çocuklarının başına ne geldiğini yetkililerin hala açıklayamadığına işaret ederek "Eğer kendi başlarına beceremiyorlarsa ABD'den yardım istesinler. Çocuklarımızın bir an önce bulunmasını istiyoruz" dedi.

ZORLA ARAÇLARA BİNDİRİLDİLER

Guerrero'da 26 Eylül'de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrenciler ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından öğrenciler, son kez 27 Eylül'de kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından zorla araçlara bindirilirken görülmüştü. Öğrencilerin bulunması için düzenlenen operasyonlar sırasında bölgede 11 toplu mezar bulunmuş ve mezarlardan 38 kişinin cesedi çıkarılmıştı. Yapılan testler, cesetlerin kayıp öğrencilere ait olmadığını ortaya çıkarmıştı.

Olayla ilgili soruşturmayı yöneten müfettişler, öğrencilerin Iguala'nın eski belediye başkanı Jose Luis Abarca Velazquez'in emriyle gözaltına alınarak Guerreros Unidos uyuşturucu karteline teslim edildiğinden şüphelendiklerini dile getirmişti. Şiddet olaylarının ardından kentten ayrılan ve geri dönmeyen Velazquez, eşi ve Iguala emniyet müdürü için de tutuklama emri çıkarılmıştı. Operasyonlarda aralarında çok sayıda yerel polisin yanı sıra Guerreros Unidos uyuşturucu kartelinin liderinin de bulunduğu 56 kişi gözaltına alınmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER