ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2014 Çarşamba 17:11

Dev Bankaya Rekor Ceza

Dev Bankaya Rekor Ceza

Fransız bankası BNP Paribas, ABD'ye ceza ödemeyi kabul etti


Fransız bankası BNP Paribas, bazı ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal ettiğini kabul etti. Banka, ABD’ye 8,9 milyar dolar ceza ödeyecek.

Fransa’nın en büyük bankalarından BNP Paribas, İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal ettiğini itiraf etti ve ABD’ye 8,9 milyar dolarlık rekor cezayı ödemeyi kabul etti. Suçunu kabul eden banka ayrıca 13 yöneticisinin işten ayrılmasını da onayladı.

ABD, son yıllarda yaptırım ve ekonomik müeyyide uygulanan ülkelere yapılan para gönderimleri üzerine soruşturmalar yürütüyordu bu kapsamda ABD Adalet Bakanlığı ve finansal otoriteleri BNP Paribas’ı, yaptırımlara rağmen İran, Sudan ve Küba ile 30 milyar dolar civarında işlem yapmakla suçladı. Banka, New York’taki Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance tarafından kayıtlarda oynama yapmak ve yaklaşık 30 milyar doları gizlemek suçlarıyla yargılanmıştı. Bankanın avukatının bu suçlamaları kabul etmesi sonrasında, banka yetkilileri ve ABD Hazine Bakanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucunda, 8,9 milyar dolar ceza ödenmesi konusunda uzlaşıldı.
(İHA)
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER