ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 08:54

Dev balinayı balık ağlarından böyle kurtardı

Dev balinayı balık ağlarından böyle kurtardı


ABD’nin Virginia eyaleti açıklarında, soyu tükenmek üzere olan devasa balinanın ağlara takıldığını fark eden bir balıkçı, eline aldığı bıçakla suya daldı. İpi kesip balinayı kurtaran kahraman balıkçı, yaşananları üzerindeki kamerayla kaydetti.

Olay, dün Atlas Okyanusu kıyısındaki Virginia Beach kentinin 80 kilometre açıklarında meydana geldi. Yerel balıkçılar Pat Foster ile Adrian Colaprete, takıldığı iplerle ağır avlanma malzemesini su altında umutsuzca sürükleyen 70 tonluk bir Kuzey Atlantik balinası fark etti. Balinayı kurtarmaya karar veren balıkçılar, teknelerini yakın bir noktaya getirdi.

Adrian Colaprete, eline aldığı bıçak ve üzerindeki GoPro cinsi kamerayla suya daldı. Tedirginlikle dev balinanın yaklaşmasını bekleyen Colaprete, bir an korkuya kapılsa da ipleri keserek balinanın kurtulmasını sağladı. Yüzeye çıkan balinanın özgürce kuyruğunu salladığı görüldü.

Yerel bir televizyona konuşan Colaprate, “Başlangıçta korkutucuydu. Sanki üzerime doğru bir denizaltı yaklaşıyordu. Sonrasında ise garip ve ilginçti. Balina yanıma kadar geldi. Onun yüzünün ve gözünün paralelindeydim. Bana sanki ipi kesmek için bir fırsat verdi ve ben de onu kurtardım” dedi.

Balıkçı Colaprate'in kurtardığı ender Kuzey Atlantik Balinası türünden okyanuslarda sadece 350 tane kaldığı sanılıyor. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER