ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Temmuz 2014 Cuma 13:05

Derviş Eroğlu: İsrail'e dur diyen olmayacak mı?

Derviş Eroğlu: İsraile dur diyen olmayacak mı?

KKTC Cumhurbaşkanı uluslararası topluma seslenerek Filistin halkına karşı uyguladığı katliam nedeniyle İsrail'e 'dur' demeleri çağrısında bulundu.


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, uluslararası topluma seslenerek Filistin halkına karşı uyguladığı katliam nedeniyle İsrail'e 'dur' demeleri çağrısında bulundu.

Eroğlu bugün bir kabulü sırasında yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını değerlendirdi. Yaşananlardan büyük üzüntü duyduğunu belirten Eroğlu, ABD’den geklen “İsrail meşru müdafaa yapıyor” yönündeki bazı beyanatların ise çok yanlış olduğunu söyledi.

Eroğlu, İsrail halkının Filistin halkını ezmeye devam ettiğini, özellikle hava harekatından sonra kara harekatının başlamasının ise kitlesel öldürmelerin olacağının habercisi olduğunu kaydetti.

Dünyanın yaşanalar konusunda sessiz kalmasını eleştiren Eroğlu, “Türkiye’nin dışında ses veren bir ülke göremiyorum. Ne AB’den, ne de ABD’den Filistin halkının yaşadıklarıyla ilgili ses çıkmadı. ABD Başkanı Obama da İsrail’in yaptıklarını nefsi müdafaa olarak niteleyerek, basite indirgemeye çalışıyor.” diye konuştu.

Eroğlu, ortada yokluklar içinde mücadele veren bir Filistin halkı ve onları ezmeye çalışan bir İsrail hükümeti bulunduğunu söyledi.

"İSRAİL'E DUR DİYEN OLMAYACAK MI? "

"İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılara dur diyecek olmayacak mı?" diye soran Eroğlu, sadece Türkiye’nin ses çıkarması ya da Filistin halkını korumaya çalışmasıyla, olumlu sonuç almanın yeterli olmayacağını ifade etti. Eroğlu, "Diğer bütün devletlerin de bu çağda füzelerle, tanklarla Filistin halkını ezen İsrail’e dur demesi, durmadığı takdirde de ne yapılması gerektiğini, BM Güvenlik Konseyi’nin oturup, karara bağlaması gerekir.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER