ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Aralık 2012 Pazar 15:02

Depresyon emekliliği erkene aldırıyor

Depresyon emekliliği erkene aldırıyor


Yaklaşık 40 milyon insanın istihdam edildiği Almanya’da psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle erken emekli olan vatandaşların sayısının rekor seviyeye ulaştığı haber verildi.

2011 yılında erken emekliliğe ayrılan vatandaşların yaklaşık yüzde 41’inin depresyon, korku ve psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle emekli olduğu açıklandı. Welt am Sonntag gazetesinin Alman Emeklilik Kasası verilerine dayandırarak yayınladığı habere göre, bu nedenlerle erken emekli olan vatandaşların oranı 2000 yılında yüzde 24’tü. 2010 yılında yüzde 39 olan bu rakam, 2011 yılında tekrar yüzde 2 arttı.

Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen’in (CDU), bu tehlikelere karşı çalışanları daha iyi korumak istediği ve bunun için işveren, sendika ve kaza sigorta kasaları ile ortak bir çalışma yapmak istediği belirtildi. Avrupa’nın lokomotifi Almanya ayrıca kalifiye eleman sorununa karşı da önemli bir mücadele veriyor. Yaşlı vatandaşların oranının sürekli arttığı ülkede, çalışabilir durumdaki vatandaşların en iyi şekilde iş hayatına kazandırılması büyük önem taşıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER