ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2014 Cumartesi 09:17

Demirtaş: Gerilimin tırmandığını görüyoruz

Demirtaş: Gerilimin tırmandığını görüyoruz

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis-Diyarbakır yolu üzerinde bulunan polis noktasına düzenlenen roketli saldırısına yönelik detaylı bilgisinin olmadığını söyledi.


Bitlis-Diyarbakır yolu üzerinde bulunan polis noktasına düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamada bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, gerilimin giderek arttığını ve ölümlerin süreci zora sokacağını ifade etti.

BARIŞ SÜRECİ ZORA GİREBİLİR

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’da bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis-Diyarbakır yolu üzerinde bulunan polis noktasına düzenlenen roketli saldırısına yönelik detaylı bilgisinin olmadığını söyledi. Çatışmayı arzu etmediklerini dile getiren Demirtaş, “Çatışmanın gerilimin yeniden başlama ihtimali bile bizi zorlayan bir durumdur. Umut ediyorum ki böyle bir şey değildir. Sonuçta ölümlerin hepsi bizi üzer ve gerçekten de süreci zora sokar. Fakat giderek de gerilimin tırmandığını görüyoruz. Karşılıklı yapılan açıklamalar pratikteki uygulamalar gerilimin tırmandığını ateşkesin giderek anlamsız hale geldiğini ifade eden açıklamalardan anlıyoruz. İnşallah o noktaya kadar gitmez o durum.” şeklinde konuştu.

HDP olarak barış süreci için şart koştukları bir zaman olmadığını belirten Demirtaş, “Fakat dikkat ederseniz hem KJK yetkilileri hem sayın Öcalan bazı açıklamlar yaptılar. 30 Eylül’e kadar yol haritasının açıklanması deklare edilmesi ve üzerine en azından ortak mütabakata varılan bir programın çıkarılmasını deklare ettiler.” dedi.

Demirtaş, önümüzdeki günlerde bir heyetin İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşeceğini ve Öcalan’ın bu konuda gelişmeleri değerlendirip son sözü söyleyeceğini ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER