ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 16:40

Demir Leydi hayatını kaybetti

Demir Leydi hayatını kaybetti

İngiltere eski Başbakanı Margaret Teacher'in öldüğü bildirildi.


İngiltere'nin "Demir Leydi" lakaplı ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher, 87 yaşında geçirdiği felç sonrası hayatını kaybetti.

Thatcher'ın sözcüsü Lord Bell yaptığı açıklamada, "Barones Thatcher'ın çocukları Mark ve Carol, annelerini kaybetmekten dolayı büyük üzüntü içindeler" dedi.

MARGARET HILDA THATCHER KİMDİR?

Margaret Hilda Thatcher (13 Ekim 1925; Grantham, Lincolnshire), 08 Nisan 2013) Britanyalı siyasetçi, eski başbakan. Yakın tarihte Birleşik Krallık'ı en çok etkileyen kişilerden oldu. Başbakan olduğu dönemde uyguladığı politiklar nedeniyle hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı.
İngiltere'de küçük bir şehirde yaşayan inançlı bir Protestan esnaf ailesinden geliyordu. Gençliğinde parlak bir öğrenci olduğu gibi muhafazakâr bir öğrenci derneğinde siyasi etkinlikte de bulundu. Muhafazakâr Parti'ye genç yaşta üye oldu. Zengin bir işadamıyla evlendi.

NEDEN 'DEMİR LEYDİ'?

Thatcher 1975-1990 arasında Muhafazakâr Parti başkanlığı, 1979-1990 arasında da başbakanlık yaptı. Genel siyasi çizgisi liberal-muhafazakâr doğrultudaydı. 1980'li yıllarda batılı ülkelerinde devletin iktisadi yatırımlardan çekilmesi, özelleştirme, serbest pazar ekonomisinin desteklenmesi ve işçi haklarının törpülenmesi ile kendisini gösteren neoliberal siyasetin Birleşik Krallık'taki uygulayıcısı oldu.

Thatcher'a, sert politikaları sebebiyle Sovyetler Birliği’nden bir gazeteci tarafından ‘Demir Lady’ lakabı takılmış ve İngiliz lider bu lakabıyla anılır olmuştu.

Geçtiğimiz yıl, Margaret Thatcher'ın başbakanlık dönemi ve Alzheimer hastalığını konu edinen ve Amerikalı aktris Meryl Streep'in oynadığı “Demir Lady” filmi vizyona girmişti.

Ülkesi içinde sol muhalefetle, uluslararası alanda ise Soğuk Savaş kapsamında Doğu Bloğu ülkeleriyle mücadele yürüttü. O dönem için radikal sayılabilecek sağ politikaları taviz vermeden uygulaması nedeniyle kendisine takılan Demir Leydi lakabını severek benimsedi. Thatcher, partisi içindeki bölünmeler nedeniyle başbakanlığı ve aktif siyaseti bırakmak zorunda kaldı. Ancak etkisi öyle güçlüydü ki, başbakanlığı sonrasında devam etmekle kalmadı, İşçi Partisi'ni de etkileyecek şekilde İngiliz siyasetini temelden dönüştürdü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER