ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 15:53

Demir-çelik devine özel vaat


Almanya’da Eylül ayında yapılacak genel seçimlerde Sosyal Demokratlar'ın (SPD) Başbakan adayı Peer Steinbrück’ün adı bir türlü gündemden düşmüyor. Daha önce pek çok kez tartışmaların konusu olan Steinbrück, bu kez de Alman demir-çelik devi ThyssenKrupp’a destek sözü verdiği gerekçesiyle polemiklere konu oldu.

Günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt’da yer alan bir habere göre Steinbrück, şirketin daha düşük fiyata elektrik alabilmesi konusunda şirket yönetimine politik destek sözü verdi.

SPD’li politikacı daha önce söz konusu şirketin denetleme kurulunda görev aldı ve partisi tarafından başbakan adayı gösterilince de bu görevinden Aralık 2012 itibariyle ayrıldı.

Şirketin 31 Ocak 2012 tarihli denetleme kurulu toplantısına ilişkin protokolleri açıklayan gazete, Steinbrück’ün “Eğer kurulda bu yönde bir inisiyatif oluşursa, politik olarak severek destek veririm.” şeklindeki sözlerini aktardı.

Handelsblatt’a göre, ekonomi çevrelerine yakınlığı gerekçesiyle eleştirilen SPD’li politikacı, 6 Şubat 2012′de Mainz’da yaptığı bir konuşmada da üstü kapalı bir şekilde Alman sanayisi için elektrik fiyatlarının ucuzlatılması gerektiğine değindi ve bu sözleriyle de büyük alkış aldı.

Peer Steinbrück, Ocak 2010 ile Aralık 2012 tarihleri arasında ThyssenKrupp’un denetleme kurulunda yer almıştı.

Alman demir-çelik devi ThyssenKrupp, Eylül 2011 – Eylül 2012 arasında 5 milyar Euro zarar ettiğini duyurmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER