ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:56

De Maiziere: "İstifa etmeme sebep yok"


Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, Federal Meclis Savunma Komisyonu'nda insansız hava aracı Euro Hawk hakkında ikinci kez sorgulandı. Konuyla zamanında yakından ilgilenmediğini kabul eden Bakan de Maiziere, muhalefetin istifa çağrılarını geri çevirdi.

Almanya'yı yüzlerce milyon Euro zarara uğratan insansız hava aracı projesi ‘Euro Hawk' ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, geçen hafta kapsamlı bir rapor sunduğu Federal Meclis Savunma Komisyonu'na bugün ikinci kez ifade verdi. Komisyonun merak ettiği konuların başında Bakan de Maiziere'nin bu projenin başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkum olduğundan ne zaman haberdar olduğu ve parlamentonun zamanında bilgilendirilip bilgilendirilmediği konusu geldi. Bakan, savunmasında proje hakkındaki olumsuzluklarla ilgili daha önce ifade ettiği gibi 1 Mart 2013'de değil, 10 Aralık 2012'de haberdar olduğunu kabul etti. Konuyla daha önceden ve daha yakından ilgilenmesi gerektiğini belirten de Maiziere, “Bana sunulan raporlarda sorunların ‘çözülebilir' türden olduğu belirtildi. Ancak projeye kontrollü bir şekilde son verilmesi doğru bir karardı.” dedi. 13 Mayıs 2013'de sunulan rapor ‘çaplı ve inandırıcı' olduğundan projeyi durdurma kararı aldığına dikkat çeken de Maiziere, “İstifa etmem için bir gerekçe yok. Ancak bu olay gelecekte hata yapmamak için bir ders niteliğinde.” açıklamasını yaptı.

Kamuya kapalı geçen komisyon oturumundan önce ana muhalefet Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Yeşil partili siyasetçiler bakanı ağır eleştirdi. “Bakan çelişkili açıklamalara açıklık getirmeli. Ancak gözüken bu ki, bu duruma açıklık getirmek artık mümkün değil” diyerek komisyon oturumundan önce açıklamada bulunan SPD'nin Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold, toplantıdan sonra “Bakan güvenirliğini kaybett.i” dedi.

Yeşiller'in Savunma Politikaları Sözcüsü Omi Nouripour ise istifa kelimesini ağzına almasa da, “Bakan konu çerçevesindeki çelişkilere açıklık getiremiyorsa makamında tutulamaz.” şeklinde konuştu. Yeşiller, ayrıca konunun araştırılması için mecliste bir araştırma komisyonunun kurulmasını dile getirdi. Ancak SPD bu konuya olumlu yaklaşmadı. Arnold, normal zamanda böyle bir komisyonun mantıklı olacağını, ancak seçime az süre kala bir komisyon kurma girişiminin mevcut soruşturmaları engelleyeceğini dile getirdi. Bakan de Maiziere'yi istifaya çağıran ise ilk Sol Parti olmuştu. CDU'lu Ernst-Rainer Beck ise konuyu araştırmak için komisyon kurulması durumunda 2007'de projeye imza atan Peer Steinbrück gibi SPD'li siyasetçilerin ifadelerinin alınması gerektiğini dile getirdi. Önceleri bakana mesafe koyan hükümet ortağı Hür Demokrat Partisi ise bakanın savunmasından sonra de Maiziere'ye destek çıktıklarını açıkladı.

Almanya'nın 2007 yılında başlattığı Euro Hawk projesi 4 insansız hava aracından oluşuyor, maliyetinin ise 1,2 milyar Euro olacağı tahmin ediliyordu. Amerikalı Northrop Grumman tarafından geliştirilen araçların uyarı sistemi olmadığından Avrupa hava sahasında uçuş izni alamayacağı ve bunları tedarik etmek için 600 milyon Euro'luk masraf oluşacağı ortaya çıkınca proje Federal Savunma Bakanlığı tarafından iptal edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER