ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 10:05

Davutoğlu'ndan gazeteciye tepki

Davutoğlundan gazeteciye tepki


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'ye komşu ülkelerin bakanlarıyla mülteciler konusunu görüşmek üzere Cenevre'de biraraya geldi. Görüşme sonrası yapılan basın toplantısına Çinli bir gazetecilye Davutoğlu arasındaki diyalog damga vurdu.

Suriye'ye komşu 4 ülkenin dışişleri bakanları, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yükek Komiserliği’nde biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan, Ürdün ve Iraklı mevkidaşlarıyla Suriye'den sığınmacı akınını ele aldı.

Düzelenen basın toplantısında suriyeli sığınmacılara ‘daha fazla uluslararası destek’ çağrısında bulunuldu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen yıl 50 bin olan Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların sayısının 500 bine ulaştığına dikkat çekti ve bunda uluslararası toplumun Suriye'de yaşananlara duyarsız kalmasının etkili olduğunu söyledi.

Bir Çinli gazetecinin toplantıdaki bazı bakanların açıkça ifade etmeseler de Suriye'ye yönelik askeri operasyonu destekler nitelikte açıklamalar yaptığı ve bunun Birleşmiş Milletler misyonuyla bağdaşmadığı yönünde görüş belirtmesine, Dışişleri Bakanı Davutoğlu tepki gösterdi.

Bakan, "Bu bir soru mu, yoksa açıklama mı? Eğer açıklama ise komşu ülkelerinin açıklamalarını da dinlememize izin verin. Hepimiz insanız. Gazeteci, dışişleri bakanı, uzmanlar, diplomatlar değiliz. İnsanız. Lütfen hanımefendi, bizim sığınmacı kamplarımıza gelin ve anne ve babalarını kaybettikleri için ağlayan çocukları görün. Her iki ayağını da kaybetmiş ve bizim hastanelerimizde yatan insanları görün” dedi.

Davutoğlu sözlerine, “Bu feryat sadece bizim değil tüm insanlığın feryadıdır” diyerek devam etti.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER