ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 10:59

Davutoğlu, Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kazakistan'da yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Afganistan'da istikrarın sağlanması gayesiyle Türkiye'nin girişimleriyle başlatılan, “İstanbul Süreci"nin dışişleri bakanları seviyesindeki üçüncü toplantısına katılmak üzere Kazakistan’a gelen Davutoğlu Almatı’da bulunan çoğu işadamı Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi.

Davutoğlu, toplantıda işadamlarından istek ve sorunlarını dile getirmelerini isteyerek, bu istek ve taleplerin Kazak makamlarına ileteceği sözünü verdi. Türkiye'nin Orta Asya ile dostluk ve kardeşlik zemininde özel ilişkileri bulunduğuna dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin dost ve kardeş ülke Kazakistan ile de sarsılmaz bağlara sahip olduğunun altını çizdi.

Kazakistan'ın son yıllarda uluslararası alanda yaptığı ciddi programlar ile ülkeye büyük itibar kazandığına dikkat çeken Davutoğlu, Kazakistan'ın 2017'de EXPO'ya ev sahipliği yapmaya hazırlandığına işaret ederek; EXPO'nun sağlayacağı imkanlardan Türk iş adamlarının yüksek düzeyde yararlanması gerektiğini ifade etti.
Türk işadamlarına yatırımlarını arttırma çağrısında bulunan Davutoğlu, Kazakistan'da 2 milyar doları bulan Türk yatırımlarını 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER